Menu
Öykücüler Sözlüğü • ZEYYAT SELİMOĞLU

ZEYYAT SELİMOĞLU

1922’de İstanbul’da doğdu. Alman Lisesi’ni (1944), İÜ Hukuk Fakültesi’ni (1952) bitirdi. Türk Şilepçilik Şirketi’nde armatörlük ve avukatlık yaptı. Edebiyat hayatına, 1950 Yunus Nadi Mükafatı’nda birinciliği kazanan “Rize’nin Köylerinden” adlı öyküsüyle başladı. Öykü kitapları dışında Tutkunun Köşeleri (1982) adlı roman, Yeni Defter’den Eski Defter’e (1993) adlı anı, Yavru Kayık (1979), Martılar Adası (1979), Uyumsuz Nuri (1981) adlı çocuk, M Twain, W. Saroyan, H. Böll, F. Dürrenmatt, M. A. Asturias, İ. Jarslav, M. Simmel, Y. Mişima, Geothe, Vasconcelos başta olmak üzere bir çok ünlü yazardan çeviri kitapları bulunan Zeyyat Selimoğlu 2000’de İstanbul’da öldü. Direğin Tepesindeki Adam’ıyla 1970 Sait Faik Hikaye Armağanı’ın, Derin Dondurucu İçin’iyle 1994 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Kavganın Sonu ve Başı

(Yenilik, İstanbul 1955, 16 öykü: Öbür Kibrit; Sevdalar Üstüne; Dimo; Mavi Olur Sonra; Cephe Gerisinde; Domna; Kavganın Sonu ve Başı; Bir İki Tanıdık; Bir Kişi Daha; Sımsıkı; Yano; Palto; Sanatın Eşiğinde; Adı Sonra; Gemicinin Kaptanın Yolcunun; Rizenin Köylerinden)

Direğin Tepesinde Bir Adam

(Cem, İstanbul 1969, 10 öykü: Yemek; Beş Kepçe Üzüm Hoşafı; Bulucu Hızır Selim; Açıkta Kalmanın Sınırında; Direğin Tepesinde Bir Adam; Kara Bir Şey Denizde; Canı Huyunun Altında Tekel Hamza’nın; Külhanların Önünde; Çıkmak İçin İnmek; Yeşil Altın)

Kıçüstünde Toplantı

(E, İstanbul 1971, 14 öykü: Davlumbazda; Hızır Kaptanın Elleri; Köse; Ayı; Gemici Rıdvan Üstüne Söylentiler; Hüsrev’in Adı Var Artık; Kıçüstünde Toplantı; Mehmet Kaptanın Ekmek Testi; Deli Usta Gemicinin Biri Daha; Recep Usta’nın Büyük İşi; Başçarkçının Hey Gidi Günleri; Kol; Doklarda Gemiler; Saçları Sarı Tütün;)

Koca Denizde İki Nokta

(Remzi, İstanbul 1973, 13 öykü: Pire Mahmut’un Sevdası; Mehmet Kaptanın Açık Oturumu; Mehmet Kaptanın Görgü Dersi; Gemiye Gelen Bayan; Sıcak Bir Gün; Gemideki Tavuklar; Balayı; Bozulmalar; Yeni Bir Kapı Denemek; İki Torba Karanlıkta; Beton’un Dibi Beton; Boğulmaya Az Kala; Turunçgiller Kayısı)

Karaya Vurdu Deniz

(Cem, İstanbul 1975, 13 öykü: Taş İskele Üzerinde Ayaklar Ve...; Nefel; Sonrası; Şeytanminareleri Zararsız Hayvanlardır; Bu Yağmur Denizdendir; Bir Adamın Yarısı; Eski Sonsuz’a Doğru; Tekel Hamza’nın Yeni Dünyası; Kırık; Dağ Başında Bir Eyüp; Ödeşme; Denizin Bittiği Yerde; Kilitler de Açılır)

Deprem

(Sander, İstanbul 1976, 1 Uzun öykü: Deprem)

Soyunanlar

(Hür Yayın, İstanbul 1980, 4 öykü: Bir Dede Soyunuyor; Bir Ada Soyunuyor; Bir Büyük Soyunuyor; Bir Terzi Soyunuyor)

Çiçekli Dağ Sokağı

(Can, İstanbul 1982, 13 öykü: Yeni Bir Yıla Girerken; Kıyıdaki O Köy; Çekim; Alman Konyağı; Çiçekli Dağ Sokağı; Mezarcı Yorgo’nun Almanya Çapkınlığı; Bir Davaya İlişkin Çap-raz Düşünceler; Madde 455 Canına Kıymayı Düşünüyor; Olmaması Gereken; İlişkiler; Gökler Li-manı; Hırsız; Kotor’un Fabrika Bacaları)

Gemi Adamları - Bütün deniz öyküleri-

(Can, İstanbul 1984, YKY, İstanbul 1996, 49 öykü: Direğin Tepesinde Bir Adam: Yemek; Beş Kepçe Üzüm Hoşafı; Bulucu Hızır Selim; Açıkta Kalmanın Sınırında; Direğin Tepesinde Bir Adam; Kara Bir Şey Denizde; Canı Huyunun Altında Tekel Hamza’nın; Külhanların Önünde; Çıkmak İçin İnmek; Yeşil Altın; Kıçüstünde Toplantı: Yola Çıkarken; Hızır Kaptanın Elleri; Köse; Ayı; Gemici Rızvan Üstüne Söylentiler; Hüsrev’in Adı Var Artık; Kıçüstünde Toplantı; Mehmet Kaptanın Ekmek Testi; Deli Usta Gemicinin Biri Daha; Recep Ustanın Büyük İşi; Başçarkçının Hey Gidi Günleri; Kol, Doklarda Gemiler; Koca Denizde İki Nokta: Pire Mahmut’un Sevdası; Mehmet Kaptanın Açık Oturumu; Mehmet Kaptanın Görgü Dersi; Gemiye Gelen Bayan; Sıcak Bir Gün; Gemideki Tavuklar; Balayı; Bozulmalar; Yeni Bir Kapı Denemek; İki Torba Karanlıkta; Beton’un Dibi Beton; Boğulmaya Az Kala; Turunçgiller Kayısı; Karaya Vurdu Deniz: Taş İskele Üzerinde Ayaklar Ve...; Nefel; Sonrası; Şeytanminareleri Zararsız Hayvanlardır; Bu Yağmur Denizdendir; Bir Adamın Yarısı; Eski Sonsuz’a Doğru; Tekel Hamza’nın Yeni Dünyası; Kırık; Dağ Başında Bir Eyüp; Ödeşme; Denizin Bittiği Yerde; Kilitler de Açılır)

Bir Şarkı Gibiydi

(Can, İstanbul 1987, 11 öykü: Yeni Bir Yıla Girerken; Bir Şarkı Gibiydi; Çarmıha Gerilenler; Türküler Yükseldi Başüstünden; Güvercinler Geldi Girdi; Geceye Karışmış Bir Rıhtımda; Başkan Sona Bir Kanalın İçinden; Sıcağın İçine Doğru Barometre Düşerken; Kalk ve Tanı Beni İşte Geldim; Kumuldeniz; İstanbul Bize Doğru Gelirken)

Aramızdaydı O Gün

(Can, İstanbul 1990, 8 öykü: Çuval; Bir Ada Soyunuyor; Aramızdaydı O Gün; Balıksızlar; Bizanslı Karga Çocuk; Kişnemeler; İki Sap Yasemin; Bir Terzi Soyunuyor)

Denizlerin İstanbul

(Can, İstanbul 1992, 9 öykü: Sisin Ardında; “Geçmiş Zaman Peşinde”; Bir Çöplüğe Bakar Öyküdür; Bir Düşsel İmpala Rüzgarı; Karadenizli Barbaros Kontes Gonzaga’ya Karşı; Birleşememiş Milletlerin Bahtsız Genel Sekreteri; Bir Kadınla Erkeğin Konuşmasını Dinler Öyküdür; Neron ile Grip; Denizlerin İstanbul!)

Derin Dondurucu İçin Öykü

(Varlık, İstanbul 1995, 7 öykü: Kan Grubu: Sıfır Tarih Negatif; Derin Dondurucu İçin Öykü; Vincent Adında Biri; Senfoni Prostatoral; Ertesi Gündü, Ayda Yürüdüler; Binikinci Gecenin Öyküsü; Saçları Sarı Tütün)

Bahar Yorgunluğu

(Can, İstanbul 1998, 9 öykü: Othello Abdi ile Desdemona Despina; ‘Psycho’; Sesleri ki Unutulmaz; Kraliçe Lear; Ambulans; Manken Atın Öyküsü; Yaz Başında Ölü Pazar; Kopmuş ve Beraber; Bahar Yorgunluğu)