Menu
Öykücüler Sözlüğü • A. DİDEM USLU

A. DİDEM USLU

1954’te Ankara’da doğdu. Tam adı Ayşe Didem Uslu. TED Ankara Koleji’ni (1971), HÜ Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1976). Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğretim üyesi (1995 -) Edebiyat hayatına 1990’da In Vivo dergisinde yayınlanan ÜÇ Fotoğrafta Yaşam adlı öyküsüyle başladı. Öykü ve yazıları İnsancıl, Adam Sanat, Argos, Milliyet Sanat ve Gösteri dergilerinde yer aldı. Tutkulu Bir İstanbul Üçlemesi’yle 1992 Haldun Taner, Geçip Gitti Göçmen Kuşlar’ıyla 1998 Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü kazandı. Öykü kitaplar dışında, Kıyaslamalı Bir Edebiyat Eleştiri (1993), Onların Özgür Zencileri de Var (1998), Amerikan Tiyatrosunda Düşler: Oyun Yazarları, Yapıtlar, Evreler, Akımlar (2001) adlı eleştiri, inceleme kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Tutkulu Bir İstanbul Üçlemesi

(Simavi, İstanbul 1992, 15 öykü: Bir Sultan’a Gönül Verdim; Solmuş Bir Ömrün İçinden; Özlem; Kış Ortasında Bir Sevda Boyverdi; Duvar; Üç Fotoğrafta Yaşam; Emekli Hasan Bey’in Yaşamında Sıradan Üç Gün; Kızım ve O; Dalgamızı Geçiyoruz, Abicim; Doğum Günü; San Fransisco’da Üç Fes; Gülo’nun Kara Yazgısı; Melahat Hanım ve Kedisi; Kadınlar Kovanı; Sahneden Düşme Korkusu)

Geçip Gitti Göçmen Kuşlar

(YKY, İstanbul 1997, 15 öykü: Bitmeyen Kavga; Geçip Giitti Göçmen Kuşlar; Eski Bir Marş; Berberdeki Bir Damla Kan; Kahve Fincanı Kuponu ile Yırtık Mektubun Kaderi; Vietnam’dan; Savaşın Romea ve Jüliet’i; Çocuklar[ı] da Vurdular; Bir Yudum Su İçin Savaş; Güzellik Yarışması; Askerin Şans Oyunu; Bir Tutam Anı; Barış Çubuğunun Dumanı; Satranç Maçı; Sınır Ötesinde Yeşeren Aşk)

Beyaz Martının Son Düşü

(Kibele, İstanbul 2006, 25 öykü: Sevgi Tutsağı; Dinmeyen Ağıt; İyimser Bir Coğrafya Öğretmeni; Muz Yaprağı Üzerinde; Bir Yazarın Sarsak Adımları; Beyaz Martının Son Düşü; Yüzyıllık Giz; Sevgili Mektup; Bir Yılbaşı Gecesinden; Rozana; Bir Pazar Trajedisi; Kara Kazan ve Beyaz Güller; Çeyiz Sandığının Gizli Soluğu; Çok Çok Kısa Öykü; Bulutların Üstündeki Sevgi Damlaları; Yaşamda Her Şey; Mahmut Bey Amcanın Dayağı; Kayıt; Korku Duvarının Ötesine Uçuş; Bir Geceye Hapsedilmiş Kadınlık; Küçük Boyacı; Gökyüzündeki Anneye; Deve Güreşi; Parmaklıksız, Gül Kokulu Dünya; Yazarın Derdi)