Menu
Öykücüler Sözlüğü • RAMAZAN DİKMEN

RAMAZAN DİKMEN

1956’da Karyağmaz köyü / Dursunbey / Balıkesir'de doğdu. İlköğrenimini Karyağmaz'da, hafızlık eğitimini Dursunbey'de, ortaöğrenimini 1970'de yatılı öğrenci olarak İstanbul İmam Hatip Okulu'nda tamamladı (1977). Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat-Maliye bölümünü bitirdi (1981). Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu'nda Müfettiş Yardımcısı olarak işe başladı (1983). Aynı Bakanlıkta kısa bir süre de Vergi Kontrol Memuru olarak çalıştıktan sonra, Fransızca mütercimi olarak Devlet Planlama Teşkilatı'na girdi (1988). Eğitim-araştırma göreviyle bir süre Brüksel'de bulundu (1989-1990) Edebiyat hayatına 1974’te Akşam gazetesinde yayınlanan bir öyküsüyle başladı. Hasan Aycın, Ahmet Şirin, Ömer Lekesiz ve Yusuf Ziya Cömert ile birlikte Kayıtlar dergisini çıkardı (45 sayı, 1990-1995). Öykü ve yazıları Aylık Dergi, Mavera ve Kayıtlar dergileriyle Selam gazetesinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Tükenerek Çoğalmak (2004) adlı anı-deneme-günlük ve mektup, J. K. Galbraith’den çeviri kitapları bulunmaktadır. Kıyıya Vuranlar’ıyla Türkiye Yazarlar Birliği 1997 Hikaye Ödülü’nü kazanan Ramazan Dikmen 1997’de Ankara'da öldü.

Öykü Kitapları:

Kıyıya Vuranlar

(İz, İstanbul 1996, 10 öykü: Muhayyer; Sen Değil Ayak Seslerin; Geriye Kalan; Susan Adamın Hikâyesi; Sonrası; Kıyıya Vuranlar; Geçende; Eski Çamlar; Sır; Bir Akşam İçin Ön Çalışma)

Afife Ablanın İncileri

(Hece, Ankara 1998, 14 öykü: Mektuplar Konuşmak; Günah; Ağlama Güncesi; Kartpostal; Yavuz; Arada; Defter; Ödül Töreni; Afife Ablanın İncileri; suskun Papağan; Sessiz Güvercinler; Yakın; Portre; Gölgeler ve Kervanlar)

Muhayyer

(Hece, Ankara 2006, 24 öykü: Muhayyer; Sen Değil Ayak Seslerin; Geriye Kalan; Susan Adamın Hikâyesi; Sonrası; Kıyıya Vuranlar; Geçende; Eski Çamlar; Sır; Bir Akşam İçin Ön Çalışma; Mektuplar Konuşmak; Günah; Ağlama Güncesi; Kartpostal; Yavuz; Arada; Defter; Ödül Töreni; Afife Ablanın İncileri; suskun Papağan; Sessiz Güvercinler; Yakın; Portre; Gölgeler ve Kervanlar)