Menu
Öykücüler Sözlüğü • CEMAL ŞAKAR

CEMAL ŞAKAR

1962’de Gönen / Balıkesir’de doğdu. Karesi İlkokulu’nu (1973), Atatürk Ortaokulu’nu (1976), Muharrem Nasbi Lisesi’ni (1979), GÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi (1983). Balıkesir’de aile şirketinde çalıştı. Halen Balıkesir’de ticaretle uğraşıyor; e-edebiyat dergisi Edebistan.com’un öykü editörlüğünü yürütüyor. Edebiyat hayatına, 1982’de Aylık Dergi’de yayınlanan Bir İnsan Ölür Bir Yıldız Kayarmış adlı öyküsüyle başladı. Öykü ve denemeleri Aylık Dergi, Yönelişler; Mavera; Yedi İklim; Kayıtlar; Hece ve Hece Öykü dergileriyle Yeni Şafak Kitap’ta yer aldı. Öykü kitapları dışında Yazı Bilinci (2006) adlı bir deneme kitabı bulunmaktadır. Esenlik Zamanları’yla Türkiye Yazarlar Birliği 1999 Hikaye Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Gidenler Gidenler

(Yedi İklim, İstanbul 1990, 10 öykü: Gidenler Gidenler; Bir Savaştan Slaytlar; Ora Özlemleri; Ölü Zaman; Bildik Düşbozumları; Nostalji; Ören-84; Dağılan Şeyler; Yapıştırmalar; İnşirah)

Yol Düşleri

(YediGeceKitapları, İstanbul 1996, 18 öykü: Gidenler Gidenler; Bir Savaştan Slaytlar; Ora Özlemleri; Ölü Zaman; Bildik Düşbozumları; Nostalji; Ören; Dağılan Şeyler; Yapıştırmalar; İnşirah; Ses: Sır; Sırdaş; Bir Masal; Terci’hane; Yolculuk; Eviçi; Ayna; Ses)

Esenlik Zamanları

(YediGeceKitapları, İstanbul 1999, 11 öykü: Dört Güzel Şey; Atlas; Eşik; Rüya; İzlek; Sergerdan; Saat Henüz Üç; Birkaç Kırık Görüntü; Şar; Irmak; Saatli Maarif Takvimi)

Pencere

(Hece, Ankara 2003, 9 öykü: Pencere: Giriş; Yöneliş; Denizin Sonsuz Maviliği; Biz Birbirimizi İçimizde Taşırız; Suskunluktaki Hayret Verici Aydınlık; Ve Diğerleri: Öykünmek; Otacı; Dilemma; İstitrad)

Hayal Perdesi

(Selis Kitaplar, İstanbul 2008, 12 öykü: Ateşböceği; A/B; Uzak Kara Derin Bir Ayrılık; Mevlid; İhtilaç; Anlatabilmeliydim; bağdat, Kudüs, Kabil; Küp; Çığlık; Koza; Masmavi Bir Gök; Güneşe Yürümek)