Menu
Öykücüler Sözlüğü • ZEYNEP AVCI

ZEYNEP AVCI

1947’de Kütahya’da doğdu. Ortaokulu Erenköy Kız Koleji Lisesi’nde, liseyi Kadıköy Kız Koleji’nde okudu. ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi’nde ve İÜ Edebiyat Fakültesi sosyoloji Bölümü’nde bir süre okudu. Cumhuriyet, Yeni İstanbul, Hürriyet, Milliyet ve Dünya gazetelerinde çalıştı. Paris’te Sipa Press’in Türkiye masasında, TRT Paris Bürosu’nda bulundu. Kelebek gazetesi, Pamukçocuk, Focus ve İstanbul dergilerinde yayın yönetmenliği yaptı, Yazko Somut dergisinde kurucu editör olarak çalıştı. “Ponente Feneri”, “Şahmeran” ve “Nihavent Mucize” filmlerinin senaryosunu yazı. Edebiyat hayatına 1981’de Yozko Somut dergisinde yayınlanan Bir İftar Öyküsü adlı öyküsüyle başladı. Eleştiri, inceleme ve öyküleri Milliyet Sanat, Gösteri, Varlık, Yazko Edebiyat, Yazko Somut, Cumhuriyet Kitap, Adam Öykü, Kitap-lık dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Gılgamış (1997) adlı oyun, Bir Kadının Güncesinden Sayfalar (1979) adlı anlatı, A’dan Z’ye Abidin Dino adlı biyografi, J. Joyce, N. Hawthorn, L. Hearn’dan çeviri kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Kötü Bir Yaratık

(Yazko, İstanbul 1983)

Ahşap Köşkün Hanımefendisi

(Can, İstanbul 1991, 10 öykü: Ahşap Köşkün Hanımefendisi; Çeşitlemeler: Çakallar; Yapayalnız Gezinmek; Mor Bir Düş; İki Bilinmeyenli Denklem; “Aslında Ben Seni...”; Bir Ahlâksızlık; Uçuş; Tutsaklık)

Aşk Meleğinin İşleri

(İletişim, İstanbul 1997, 8 öykü: Misafir –Tavuk göğsü kazan dibi-; Komşu; Rutubet; Neşe; Mektup; Kasabada Orkideler; Arkadaşlık; Nihavent Ayışığı Sonatı)

Suskun Güneş –Bodrum’dan Öyküler-

(Sel, İstanbul 2007, 8 öykü: Komşumuz Apo ve Hırsızlar; Mutlu Bey, Dolunay ve Yaz; Yılmaz Çocuk ve Anası; Kış Gecesi ve Silah; Postacımız ve Karısı; Havuz Başında Bir Kedi; Nazlı Kız ve Sınav; Yaşlı Adam ve Mühim Şeyler)

Aşk Meleği

(Sel, İstanbul 2007, 24 öykü: Aşk Meleği: Misafir; Komşu; Neşe; Orkideler; Ahsap Köşkün Hanımefendisi: Üç Hanımefendi için –Mirkame, Mürüvvet, Şeref Hanım- Emirgandaki Ahşap Köşk; Muzaffer Meleğin Kararı; Kayısı Gülleri; Cenaze Alayı; Balıkçı ile Şebboylar; Kristal Bardaklar; Ölü Şapkalar; Asma ile Çınar Ağacı; Eldivenler)