Menu
Öykücüler Sözlüğü • ZEKİ BULDUK

ZEKİ BULDUK

1973’te Kırşehir’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kırşehir’de tamamladı. İÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (2001). Ümraniye Belediyesi Cahit Zarifoğlu Kütüphanesi’nde çalıştı. İSTON A.Ş.’de metin yazarlığı yaptı. Halen İstanbul’da öğretmenlik yapıyor. Edebiyat hayatına undergraund dergi çalışmalarıyla başladı. Öykü ve yazıları Yedi İklim, Kitap Haber, Yol Kültürü, Virgül, E ve Kırklar dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında, Kayıplar Kosova (2000) adlı bir romanı bulunuyor.

Öykü Kitapları:

Bozkırın Atları Yaman Ölür

(Perşembe Kitapları, İstanbul 2001, 3o öykü: Yarın Olmasın: Bozkırın Atları Yaman Ölür; Yarın Olmasın; Bir Kapının Önünde Zaman Durur; Halı Tezgahı; Sükunet; Ahraz; Eşikten Öte; Kayıp Hikâye; Onurlandıramadıklarımız; Nisan Körü; Hurafeler Kitabı I: Çığlık; Alametler Mabedi – Hurafeler Kitabı-; Zımagras; Hurafeler Kitabı II: Sürgün Kral; Locus Solus; Kaplanın Rüyası; Zor; O’nun Ölümü I; Ara Metin; O’nun Ölümü II; Bülbülün Âhı; Kalanlardan: Kahır Damının Bacası Yoktur; Bir Darbenin İzini Sürerken; Kalanlardan; Bir Bekleyiş Öyküsü; O; Hileli Kağan; Kayıp Sultan; Girdap; Gide Gide)

Göçtü Kervan Kaldık Dağlar Başında

(Birun, İstanbul 2001, 17 öykü: Dicle’nin Harmanisi; Kervankıran; Kervana Giriş; Yitik; Uzak Şehirli; Murat; Halil; Öteki –Karayılan-; Ape; Muska; Gadersiz Mustafa; Kervandan Çıkış; Erikler; Gecenin Kıyısı; İhtiyarlar Parkı; Hırsız ve Oğul; Devlet Kapısı)