Menu
Öykücüler Sözlüğü • ZAFER YALÇINPINAR

ZAFER YALÇINPINAR

1979’da İstanbul’da doğdu. İstek Vakfı Belde Kolejini (1997), MÜ Ekonometri Bölümü’nü bitirdi (2002). Aynı üniversitenin Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. (2004) 2002-2005 yılları arasında Kuzey Yıldızı Edebiyat Dergisi’ni Vedat Kamer’le birlikte yayına hazırladı. Halen TÜBİTAK’ın Gebze Yerleşkesi’nde yönetim bilimleri dalında araştırma görevlisi olarak çalışıyor ve İstanbul’da yaşıyor. Öykü, yazı ve şiirleri Heves, Son Kişot, Monokl, No-Edebiyat, Budala, Yaratı(m), Düşe-Yazma, Kavram Kargaşa, E, Öteki-siz, Wesvese, İmlâsız, Üç Nokta, Kül Öykü, Mor Taka, Zinhar, Berfin Bahar, Karalama, Sanat Cephesi ve Bireylikler adlı dergilerde ve Birgün gazetesinde yer aldı. Öykü kitapları dışında, Livar (2007) adlı şiir, Kelimenin Yüzü (2007) adlı iç-sözlüğü kitapları bulunmaktadır; Şiiş (2006) adlı e-kitabında da görsel çalışmalarını derlemiştir.

Öykü Kitapları:

Karşı

(Lotus, Ankara 2000, 24 öykü: Güneş Rüzgârları; Kafa Kesme Yarışması; Kolayca Giremezmişim Gizli ve Saklı Bölmeye; Av Avcı Köpek ve Tanrı; Ayakkabı Boyacısı ve Sigara; Başkasın Fakat Özlüyorum; Birgün Boyunca Konuşmamaya Karar Verdiler; Bulaşıklar; Bunalımın Öyküsü; Çanakkale; Çiçek Bahçesi; Delirmemek İçin Çaba Harcıyorum; Delirmemek için Çabalamaya Devam; Dostluğun Sende Kalsın; Düşlerim İçime Doğru Yürür; Gülşen’in Ölümü; İyi Ahçı; Nasılsın Diye Sorduklarında; Paket; Plastik; Sana Eski Bir Aşk Anlatacağım; Sesler Çığlık, Gökyüzü Bile Duvar Olmuş; Yarın’da Tanrıyı Buluşun; Bir Söylev Gibi)

Korkak Düşler

(Lotus, Ankara 2001, 26 öykü: Görkemli Saygınlık Sarayını Terkettim; Hapishane; Yaşamı Aldatıyorsun; Yalancı; Yazarın Masalı; Gözlerimi Kapatıyorum; Yalnızca Ateşli Bir Sabırla; Alkolik; Yazamadıklarım; Sabah Kalvaltısı Yalnızlığı; Talihsizlikler; İki Diyalog; Ben Senin Duygularından Biriyim; Hırka; Yenil Ali Serzeniş!; Korkak Düşler; Ayna; Gandhi ve Merve; “Bana Neler Oluyor?”; Hatırlıyorum; Körü Körüne Maviyi Seçtin; Mezarlık; Mavi Adam; İş Günü Bitmiş, Siyah Ceketliler Evlerine Dönüyorlar; Kendi İçinde Kal; Aforizmalar)

Siya

(Mevsimsiz, Ankara 2006, 14 öykü: Komutan; Atonalite; Mıhçı Sokak; Serdar Bey’in Kapıları; Silkinme Üzerine Üç Fragman; Tümörgü; Çok Kısa Uzunlar; Ben Senin Duygularından Biriyim; Bir,İki,Üç; Dört; Sığınmak; Küle Doymaz İnsan; Karşılaşma; Yalancı)