Menu
Öykücüler Sözlüğü • YİĞİT OKUR

YİĞİT OKUR

1934’te İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni (1954), Cenevre Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni (1961) bitiridi; aynı fakültede doktora yaptı. İstanbul’da serbest avukat olarak çalıştı; Cep Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Öykü, şiir ve tiyatro eleştirileri Varlık, Yenilik, Mavi dergileriyle, Sabah ve Vatan gazetelerinde yayınlandı. Öykü kitabı dışında Hulki Bey ve Arkadaşları (1999), Güvercinler (2000), Topal Viktor’un Anıları (2001) adlı romanları ve çiviri kitaplarlı bulunmaktadır. O Zaman Kim Söyleyecek Şarkıları’yla 2003 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

O Zaman Kim Söyleyecek Şarkıları

(Can, İstanbul 2002, 8 öykü: Beni Uyandıran Tank Sesi Değildi; Yaz Akşamları; Bir Günde izin Çıkmaz; Check-Up; Emekli Maaşım; Arife’ydi Adı; Bensiz Bir Yer; O Zaman Kim Söyleyecek Şarkıları)

Tutuklanacaklar Listesi

(Can, İstanbul 2007, 15 öykü: Tutuklanacaklar Listesi: Başkomiser Kadir; Tutamadığım Söz; Monica; İstanbul’da Geçen Gecenin Sabahı; Kırk Frank: Geothe’nin Tutumlu Babası; Tercüman; Süt Beyazı Stübeykır; Kapçıklar: Patrona Halil İsyanı; 85’inci Dönem Yedek Subay Adayları; Gece Manevrasında Kaybolan Yedi Kapçık; 1881: Madeleine Meydanı’nda Bir Güz Öğleni; Seri Boşanmalar: Yabancı Kadın; Bibi; Elizabet’in Donu: Yaz Tatilleri; Siyasi Şube’de Edebiyat Matinesi)