Menu
Öykücüler Sözlüğü • YEŞİM EYÜBOĞLU

YEŞİM EYÜBOĞLU

1965’te İstanbul’da doğdu. Sabahattin Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve İsmet Z. Eyüboğlu’nun akrabasıdır. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Lise yıllarında Ali Poyrazoğlu Tiyatro Atölyesi’nde tiyatro eğitimi aldı. Ankara GÜ İİİBF Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Ankara’da Tiyatro Özgür Deneme’yi kurarak, yönetmenliğini, oyunculuğunu ve kostüm tasarımlarını yürüttü. Kimi yerli ve yabancı edebiyat ürünlerini tiyatroya uyarladı. Halen Ankara Tiyatro Festivali ve Ankara Kültür Sanat Haritası’nda danışmanlık yapıyor; Ankara ve İstanbul’da yaşıyor. Öyküleri Karşı, Yazıt ve Varoş dergilerinde yer aldı. 1998 İnkılap Öykü Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Geleceğini Biliyordum

(İnkılap, İstanbul 1998, 11 öykü: Profesyonel; Geleceğini Biliyordum; Orospu Çocuğu; Keşke Ağır Küpeler Taksaydık Kulaklarımıza; Soyunurken Başkalarına Daha Çok Benziyorsun; İhtiyar; Koro; Uzak Diye Bir Yer; Hirza; O Bodrum Katta Saklıyorsunuz Çok Güzelliğinizi; Buluşabilmek İçin)

Cinnet Misafirleri

(Can, İstanbul 2002, 9 öykü: Sırrını Veren Adam; Esteriya Pasiensya; Cinnet Misafirleri; Kiraz Ağacına Bakan Ev; Baba Dışarıya Çıkma; Cadı; Bir Şey İsteyen kadının Öyküsü; Ne Yapacağını Bilemeyen Adam; Bir Parça Yaşam, Bir Parça Ölüm)