Menu
Öykücüler Sözlüğü • YEŞİM DORMAN

YEŞİM DORMAN

1957’de Ankara’da doğdu. “Müderrisoğlu” soyasını da kullandı. Ankara Maarif Koleji’ni, AÜ Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdi; aynı kürsüde asistanlık yaptı. Küçük yaşlardan başlayarak televizyon programlarında oyuncu, yazar ve danışman olarak bulundu, Çan Tiyatrosu’na metinler yazdı. TRT’ye dışarıdan metin yazıyor ve Ankara’da İnsan Hakları Derneği’nde çalışıyor. Edebiyat hayatına 1980’de “Yeni İnsan” dergisinde yayınlanan öyküsüyle başladı. Diğer öyküleri, Yeni İnsan, Yazko Edebiyat ve Küçücük dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında, Rosalba Pansiyonu (1979), Gölge Ustası (1980) adlı oyun kitapları bulunuyor.

Öykü Kitapları:

Merdivenaltı

(İletişim, İstanbul 1991, 15 öykü: Titamu; Meyhane Dekorasyonlarında Kullanılan Martı Dostlarımız İçin; Katran; Alaca; Uçurtma; Ahlakı ve Geçmişi Olmayan Batık Bir Gemiye Ulus Kadınlar Hamamına Dairdir; Hazal; Yemin; İflas Etmedik; O; Yeniden Yaşamak; Gül Mızrap; Şapşal; Sara’nın Hikâyesi; Saat 2’de Majestik’te)

Harran’da Dolunay

(YKY, İstanbul 1995, 4 öykü: Harran’da Dolunay; Biz ki Sessizlik ve Huzur Düşlememeyi Öğrendik Seninle; Unutmak; Masalara El Sürmek)

Mimu’nun Hayat Kitabı

(İmge, Ankara 1996, 14 dizi öykü: Favome; Bir Akşamüstü; Şapkaların Tamir Zamanı; Ah Cicim Celalimu; Yemin Et Hari; Mimu Taylor; Aznif’in Mutfağı; Pişmanım Anika; Esmer Adonis; Harbi; Topkapı; Toprağım; Foto Tanca; Cismin Yitse de)

Libera

(Ç, Ankara 1998, 6 dizi öykü: Alex; Esans Kokan Hizmetçi; Yeni Bir Güneş; Kero’nun Kabusu; Kero Hatırlıyor; Kuşlar Haber Veriyor;)