Menu
Öykücüler Sözlüğü • YEKTA KOPAN

YEKTA KOPAN

1968’de Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğretimini Ankara’da tamamladı; HÜ İşletme Bölümü’nü bitirdi. Seslendirmeci, oyuncu, radyocu ve televizyoncu olarak çalıştı. Edebiyat hayatına Doğan Kardeş dergisindeki şiirleriyle başladı. Müzik ve sinema yazıları, şiir, deneme ve öyküleri Hayalet Gemi başta olmak üzere çeşitli edebiyat dergilerinde yayınlandı. Hayalet Gemi dergisi, Altzine.net ve Eşik Cini dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Aşk Mutfağından Yanlızlık Tarifleri’yle 2002 Yılı Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazandı.

Öykü Kitapları:

Fildişi Karası

(Can, İstanbul 2000, 10 öykü: Kızılmaske ile Diana’nın Öpüşmesini Gören Yaşlı Çocuk; Köpekbalığı; Çağla Yeşili Bir Gece; Doğum Sancısı; Turhan Bey’in Kehaneti; Cemal Usta’nın Meşhur Tarhanası; Buluşma Yeri; Keşke Kahveyi Şekersiz İçmeyi Başarabilseydim; Öğleden Sonra Budapeşte’de; Taammüden Cinayet)

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri

(Can, İstanbul 2001, 10 öykü: Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri; Düş Eş; Rakı, Su ve Buz; Maskel Süvari; Oyun Evi; Elma Ağacındaki Cadı; Çıkış Noktası; Mevsim Normalleri; Köprüden Görünüş; Yayınlanmamış Bir Söyleşi)

Yedi Derste Vicdan Muhasebesi

(Can, İstanbul 2003, 7 öykü: 1. Şey; 2. “Afrika’dan Çok Güzel Hayvanlar Geldi...”; 3. Üç Korner Bir Penaltı; 4. Newton’un Üçüncü Yasası; 5. Joker; 6. Er Ryan’ı Kurtarmak; 7. Yedi Derste Vicdan Muhasebesi)

Kara Kedinin Gölgesi

(Can, İstanbul 2005, 26 öykü: Öylesine Sessiz; Kekeme; Klos-eidos-scope; Enginarın Kabukları; Kırmızı Kurdela; Rüya Tabiri; Demiryolu; Radyo Mevsimi; Refakatçi; Karalama; Anons; Aura; Çıkmaz Sokak; Kahkaha; Bedel; Nane Kokusu; Yanmaz / Yapışmaz; Temizlik; Sil Dürçmesi; Susam; Vahşi Batı; Belki; Kobay; Kağıttan Kurbağa; Kestane; Uzak, Çok Uzak)

Karbon Kopya

(Can, İstanbul 2007, 9 öykü: Çevirenin Notu; ‘Meme’; Becerikli Bay Kerim İnal; Borges ve Ben; Kafka ile Yolculuk; Çarpışma Testi Kuklaları; Sevgili Kardeşim; Gerçeğin Halleri; Metafor)