Menu
Öykücüler Sözlüğü • VEDAT SAYGEL

VEDAT SAYGEL

1931’de İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da yaptı. Matbaacılık yaptı. Edebiyat hayatına 1949’dan itibaren Marka Paşa dergisinde yayınlanan yazılarıyla başladı. Mizahi öyküleri, yazıları Akbaba, Çarşaf dergileriyle, Milliyet gazetesinde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Ortalık Neden Karıştı

(E, İstanbul 1969, 29 öykü: Kentten Köye Mektuplar, Ortalık Neden Karış-tı, Aklın Varsa Kaçırma, Bir Beşyüzlük Bulundu, Gelecek Ay Olur Mu?, Somuna Hücum, Boşveris-tanda Bir Olay, Huzurunuzda Atılan Bu Kazık, Kim Yürüttü, Düşün düşün, Bu Kâr Nereden Geliyor, Köye Yardım Geldi, Benim Değil Sizin, Konuşmayı Unutan Adam, Biz Adam Olmayız, Yemekte Ko-nuşuruz, Hırsız Var, Başka Ne Bilirsin, Ne Yaman Pehlivandı, Bir Kolaylık Göstereyim, Bir Tadımlık Aşk, Gomonist Ortak, Herşeyin Kolayı Var, Seyyar Ekip, Ateşli Nutuklar Üstadı, Münasip Bir Suç, Bayramdan Bayrama, Tanrı Beterinden Korusun, Bir Mikrobun Mektupları)

Akıllı Köyün Delisi

(Ararat, İstanbul 1972, 33 öykü: Aya Çıkan Adam; Bilimsel Bir İntihar; Bir Başhekim Geldi; Sosyetik Aile; Devlet Sana Bu Parayı; Bizimle Gelirmisiniz...; Sultanın Kulakları; İki Köylü; Eski Terbiye; Bir Ülke Kurtuluyor; Düzenin Sahipleri; Gappı Dediğin; Bugünün Telefonu; Sermayesiz İşler; Ölüm Yok ya...; Millet Uyanıyor; Vadandaş Kimdir?; Akıllı Köyün Delisi; Bir Ken-tin 4 insanı; Rapor; Kuruşuna Kadar; Benim Başıma Gelenler; Her Gün Ölen Adam; Aynı Numara; Yazını Kendin Yarat; En Mutlu İnsan; Siz Yapacaksınız; Neden Geriyiz?; Meslek Sırrı; Bayramlık Su-rat; Yazık Oluyor; Mutlu Birkaç Dakika)

Bombalı Paket

(Gür, İstanbul 1980, 39 öykü: Üç Baba Torik Uç; Nasıl Kaçırıldık?; Sen Şimdi Ne-redesin?; Bombalı Paket; Grev; Sorun Söyleyelim; Birşeyler Oluyor; Genelge; Terslik Nerden Ge-liyor?; Büyük İmzalar; Psikolojik Tedavi; Yetişin Dostlar; İnsanı Zorla Yoldan Çıkarırlar; Sigortalı Değil Misin?; Ne Dedi?; Yabancı Gibi Durma; Hadi Yine Yaşadın Mustabey; Ölümden Sonraki Mat-rak; Denenmemiş Bir Düzen; NErde O Eski Vicdanlar?; Ula Vatandaşlar Didim; Nasıl Aşık Oldum; Mr. Brawn’ın Bavulları; Kelepir Koca; Sülalenin Gözdesi; Güçlü Görünmek Gerek, Mahallede Şenlik; Yeni Bir Dünya; İşin Olmuş Birader; Girer Mi, Girmez Mi?; Sabret Mehmet Bey; Trafiği Durduran Adam; Biz Size Bildiririz; Nasıl Fabrikatör Oldum; İşsizliği Önlemek İçin; Şüpheli Bir Ölüm; Tanrı Şeytana Uydurmasın; Palyaço; Makine Yiyen Adam)