Menu
Öykücüler Sözlüğü • ÜSTÜN AKMEN

ÜSTÜN AKMEN

1943’te İstanbul’da doğdu. Şişi 19 Mayıs İlkokulu’nu, İtalyan Lisesi’ni, İÜ İktisat Fakültesi’ni bitirdi. 1969’dan itibaren özel şirketlerde üst düzey yönetici olarak çalıştı. Cumhuriyet gazetesinde Müdürü ve Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni olarak görev aldı (1995). Yazıları, 1961’den sonra İmece ve Nokta dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında, Çarşafın Gizlediği Dişilik (1991), Bir Günlük Dost (1998), Ve Perdeee (2000), Üçüncü Zil (2001) adlı gezi ve eleştiri kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Suçsuz Laleler

(Milliyet, İstanbul 1996, 28 öykü: Emekli; Suçsuz Laleler; Çok Karışık Bir Öykü; Kadının Kubbesi; Ne Gün, Ne Güzel Bir Gündü Günlerden; Hiçbir Şey Değil Ama İnsan; Esrik; Bulutlar ve Hınızr Yağmur; Tatil Sembelliğini Yaşayan Kuş; Az Bıyıklı Babam; Demirler de Çiçeklenir; Uykunun Tutmadığı Bir Köln Gecesi Daha; Heykelin Delikanlısı; Tanrının Resmi; Camda; Buruk İstekler Çamuru; çeyiz Sandığından Fırlayan Gerilla; Zaman; Hepsi; “CeEee” Der Gibi; Adam; Kırkdört; Kapı; Başlamak; Salıncak; Yeşil İşkembeotu Çekiç ve Kaya; Düşkün Bulutlar; Sürgün)

Kör Bakkalın Gözleri –Senfonik Bir Öykü

(Aksoy, İstanbul 1999, Başlıklar: “isimsiz metin”; Kör Bakkal Sokağı Bayramları; Bir Bulut Gibi; Macit Cenazede Senaryo Yazmaya Başlıyor; “Senaryo”ya Devam; Yirmi Sekiz Numaralı Konak; ...Ve De Güner Abla; Ferdanın Oturduğu Ev; Çatlak Vazo Öyküsü; Neler Anlatıyor Bu; Yılan Bahçeye Nereden Geldi; Bir Sevişme Girişiminin Başlangıcı; Yılan Konuşur mu?; Doyamamışlık Öyküleri Bölümü; Yılan Havva’yı Kandırıyor; Kör Bakkal Sokağında Bir “Miralay”; Havva Elmayı Yiyor; Kitap Sevgisi; Bulutlar; Gündüz “Hamlet” Oynarken; Havva Serüvenini Âdem’e Anlatıyor; Aklıma Nereden Geldi “Hamlet” Şimdi; Beuern Şiirleri; Garip Adem Nasıl Aldatıldı; Patlıcanlı Pilav Muhabbeti; Hamlet’in Söyledikleri Neye Hamledilmeli; Eski Bir Sevda Türküsünün Yinelenmesi; Aşk Üstüne; Eğlence; Efendiim, Şimdi Gelelim Bu Öykünün Nimetineee...)

Yarim Nereyi Mesken Tuttun? –Öyküsel Duygusallık

(Aksoy, İstanbul 2000, başlıksız, “Öyküsel Duyarlılık” içeren metinlerden oluşuyor)