Menu
Öykücüler Sözlüğü • ÜMİT FEHMİ SORGUNLU

ÜMİT FEHMİ SORGUNLU

1949’da Kayseri’de doğdu. Ortaokulu bitirdi (1964). Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra SSK Bölge Müdürlüğü memurluğundan emekliye ayrıldı (1995). Berceste ve Öncü Edebiyat dergilerini genel yayın ve sanat yönetmenliğini yaptı. Doğuş Edebiyat dergisini çıkardı ve yönetti (1976). Edebiyat hayatına 1991’de Emel gazetesinde (Kayseri) çıkan bir şiiriyle başladı. Öykü, şiir ve yazıları Doğuş Edebiyat, Hisar, Küçük Dergi, Kültür Sanat, Ankara Doğuş, Konevi, Dolunay, Güneysu, Türkü Sanat Edebiyat, Öncü Edebiyat dergilerinde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Acılar Nerede Başlar

(Ocak, Ankara 1983, 14 öykü: Acılar Nerede Başlar; Oğlum; Dağlar Var Ara Yerde; Ispanak; Kızım Evleniyor; Kuyu; Büyü; Aldanış; Uğursuz Gelin; Sokaktakiler; Eskiler ve Yeniler; İhtar; Bir Can da Bizden; Bir Akşam Yorgunu)

Yağmur Yağmıyordu

(?, ? 1992)

Eylül Vurgunu

(Geçit, Kayseri 1997, 17 öykü: Yağmur Yağmıyordu: Buruk Duygular; Yağmur Yağmıyordu; Bayramlar Bayram Ola; Ağıtçı Kadın; Oğlum; Kızım Evleniyor; Eylül Vurgunu: Yaban Gülü; Çaresizler; Eylül Vurgunu; Dönüş; Cemil Baba; Umuda Bir Adım; Askerin Türküsü: Vuslat Günü; Ayrılık Rüzgarı; Gurbet; Askerin Türküsü; Ak Ölüm)

Gülün Müjdesi

(Kaynak, İstanbul 2005, 16 öykü: Altın Taç; Beterin Beteri; Dönüş; Gecenin Nefesi; Gülün Müjdesi; Hacda Ziyafet; Karanlığa Doğan Nur; Kutlu Yol; Küçük Kıyamet; Küskün Bebek; Büyük Vuslat; Ufukların Anahtarı; Ağıtçı Kadın; İki Gül; Ön Teker; Çaresizler)