Menu
Öykücüler Sözlüğü • TANSU BELE

TANSU BELE

1944’te İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı (1964). İÜ Felsefe Bölümü’nü bitirdi (1972). İÜ Sosyal Bilimler kadın sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde “Cumhuriyet Dönemi Erkek Yazınında Kadın Kimlikleri” konulu tez hazırladı (1995). Yazarlar Dünyası, Bilim ve Ütopya dergilerinde yayın yönetmenliği yaptı. Edebiyat hayatına 1962’de Kırşehir gazetesi edebiyat ekinde yayınlanan bir şiiriyle başladı. Öykü, şiir ve yazıları Varlık, Kıyı, karşı, Türk Dili, Gösteri, Cumhuriyet Kitap ve Milliyet Sanat dergilerinde aldı. Öykü kitapları dışında, Bircan’ın Günlüğü (1995) Mişko (1998), Erkek Yazınında Kadın (1998), Bana Işığı Anlat (2000), Kadın-Yazın-Siyasa (2001) adlı çocuk romanı, inceleme ve deneme kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Ah Benim Bir Başıma İstanbul Kadınlığım

(Edebiyat Gazetesi, İstanbul 1990, 7 öykü: Ah Benim Bir Başıma İstanbul Kadınlığım; Uçurtma; Rumelikavaklı Naciye Hocanımın Şaşmaz Yüreği; Gülnur: O kadın Benim; Gerçeğim Bitince Düşüm de Bitti; Nergisler; Çamın Ölümü)

Geceye Yalnız Doğar

(Demet, İstanbul 1993, 9 öykü: Yaz Geçti; Güneşin Sarı Balçığı; Gül Bebek Nur Bebek; Pakize; İsmail; Sabah; Masalcı; Kuşlar; Göl)

Bir Yaz Boyu Akçay’da

(Gökkuşağı, İstanbul 1997, 18 öykü: Gidiş: İstanbul’da Bir Arkadaş Evinde, Akçay’da; Yüzlerin Dilinden: Nedim Bey, Buket, Selim, Hafize Hanım, Arka Balkondaki Kadın, Dondurmacı, Ali, Köylü Kadın, Hasta Adam; Kalabalıkların Dilinden: Pazar Yerinde, Ören Motoru, Lokantada – Sarıkız, Kızılkeçili’de, Ayvalık – Şeytan Sofrası; Dönüş: Toplanıyoruz, İstanbullunun Dönüp Dolaşıp Geleceği Yer)

Yazdan Kalan

(Kültür Bakanlığı, Ankara 1999, 12 öykü: Ellerin Bende Kaldı; Baharın Eşiğinde; Garson; Kasabada Konser; Kasabada Lunapark; Bir Unutuş Gibi; Kuşlarla Giden; Geleceğin Çağrı-sı; Biri Ay Biri Boğaziçi Biri Gençliği; Gizyi Kapılar; İlker’le; Sabah Deniz Kıyısında)