Menu
Öykücüler Sözlüğü • TANSELİ POLİKAR

TANSELİ POLİKAR

1948’de Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İÜ Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi (1970). Felsefe öğretmenliği yaptı. Londra’da mesleğiyle ilgili kurslara katıldı (1973-76). İstanbul’a dönerek yeniden öğretmenliğe başladı ve bu meslekten emekli oldu (1977-95). Edebiyat hayatına, lise yıllarında Detay yayınlanan bir öyküsüyle başladı. Öykü ve yazıları İnsancıl, Düşler Öyküler, Yaşasın Edebiyat, Berfin Bahar dergileriyle, Kitap Gazetesi ve Dünya Kitap Eki’nde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Yarının Tarihi

(Vidaş, Ankara 1995; Gökkuşağı, İstanbul 1999, 12 öykü: Temiz Yüzlü Adam; Bekleyiş; Sevişmenin Vücudu; Canavar; Doktor; Hemşire; Harrodk Mağazasına Neden Gidemedim?; Mr. Hayalet; Aslında Dünya Çok Küçük; Yarının Tarihi; Parti; Dünün Tarihi)

Deccal: Karanlık Öyküler

(Gökkuşağı, İstanbul 1997, 10 öykü: Deccal; Hızır; Gümüş Saçlı Madonna; Borges, Genç Adam ve Maskeler; Öteki; Underground; Fotoğraf; İkinci Zıpkın Kime?; Av; Mezuniyet Balosu)

Sati – Fantastik Öyküler

(Kora, İstanbul 2004, 17 öykü: Körfez; Son Akşam Yemeği; Kibele; Kordon; Ölüm; Joe Blcak Tekrar Ne Zaman Gelecek?; Ressam; Oyun; Sevk Kağıdı; Tutku; Evliya; Eren; Telefon; Dublör; Fadiş; Konuklar; Kopya)