Menu
Öykücüler Sözlüğü • SUZAN SAMANCI

SUZAN SAMANCI

1962’de Diyarbakır’da doğdu. Diyarbakır Lisesi’ni bitirdi (1979). Demokrasi, Gündem ve Ozgür Politika gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı (1995 - 2005). Halen Diyarbakır’da yaşıyor. Edebiyat hayatına, 1985 ve 87 yılları arasında Sanat Olayı dergisinde yayınlanan toplu şiirleriyle başladı. Öyküleri çeşitli edebiyat dergilerinde yer aldı. ”Reçine Kokuyordu Hêlîn” Almanca, Flamanca, Italyanca, İspanyolca ve İsveççe’ye,” Suskunun Gölgesinde” Kürtçe’ye, “Kıraç Dağlar Kar Tuttu”, Almanca’ya çevirilerek bu ülkelerde yayınlandı. Çok sayıda öyküsü İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Arapça ve Soranice’ye çevrildi. Öykü kitapları dışında, Korkunun Irmağında (2004) adlı bir romanı bulunmaktadır. Kıraç Daglar Kar Tuttu ile 1997 Orhan Kemal Öykü Ödülü’nde ikinciliği kazandı.

Öykü Kitapları:

Eriyip Gidiyor Gece

(Edebiyat Gazetesi Yayınları, 1991)

Reçine Kokuyordu Hêlîn

(Can, İstanbul 1993; İletişim, İstanbul 2002, 15 öykü: Liseli Sığırtmaç; Asiye; İki Anne; Parlak Düğmeler; Bir Başka Göç; Dönüş; Ölüm Kenti; Halepçe’den Gelen Sevgili; Berçem; Bedo Usta; Radyodaki Ankara; Sürgün; Reçine Kokuyordu Hêlîn; Bir Sevdadır Bağbozumu; Ölüm Öncesi)

Kıraç Dağlar Kar Tuttu

(Can, İstanbul 1996; İletişim, İstanbul 2002, 18 öykü: Akdeniz Gecelerini Özlemek; Kırılgan Kent; O Benim Bağabeyimdi; Dağların Koynunda Bahar; Buluşma; Tuzak; Tık Tık; Bay X; Karanlık Çöküyor Yüreğime; Barış Kapımızı Çalsın; O Gece; Gidenin Ardından; Yıllar Önce Diyarbakır; Kaynanam; Uzakta; Kaza; Mavi Ses; Hazro Günlüğü)

Suskunun Gölgesinde

(İletişim, İstanbul 2001, 19 öykü: Errrıkk Adam; Yoldaki Araba; Baklakırı At; Avuç İçi Kadarsa; Kaygı; Kokulu Karpuzları Özledim; Gelibolulu Hasan; Yasını Tutmayacağım; Bahçedeki; İtirafçı; Rojin; Hivda Ana; Perili Kent; Zenci Gözyaşlarım; Ablamdı; Dolunayda Ölmek İsterim; Üstmutlar; Her Şeye Değerdi; Pöh Dönek)