Menu
Öykücüler Sözlüğü • SEZER ATEŞ AYVAZ

SEZER ATEŞ AYVAZ

1956’da İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. İÜ İktisat Fakültesi’nde, kadınlara yönelik periyodikler konusunda yüksek lisans, politik roman konusunda doktora tezi hazırladı. Ansiklopedi yazarlığı, TRT-2’nin “Ondan Sonra” programında metin yazarlığı yapan ve oyun yazarı Ülkü Ayvaz’la evli olan Sezer Ateş Ayvaz 1981’den beri İstanbul’da öğretmenlik yapıyor. Edebiyat hayatına, 1978’de Türkiye Yazıları dergisinde yayınlanan bir şiiriyle başladı. Öykü, şiir, deneme ve incelemeleri Milliyet Sanat, Varlık, Gösteri ve Cumhuriyet Kitap’ta yayınlandı. Bütün Oteller İstanbul Palas’ı ile 1987 Akademi Kitabevi Başarı Ödülü’nü, Tamiris’in Gece Suçları’yla Yunus Nadi 2006 Öykü Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Aynalarda Yaz

(Afa, İstanbul 1988, 15 öykü: Melusine ya da Çılgın Aşk; Aynalarda Yaz; parkamı Seviyorum; Bütün Oteller İstanbul Palas; Kraliçe I Love You; Kozmos ve Kaos; Fortuna; Yolculuk; Bir Akşam Yemeği; şarkılar Bizi Söyler; Yüzün Yalnızlığın Senin; Eldiven Öyküsü; Hera’nın Öfkesi; Alacakaranlık; Son Gün)

Yeryüzü Taksimi

(Cem, İstanbul 2000, 21 öykü: Eşik; Çöp Çağ; Yeryüzü Taksim; En İyi Duvar Yazıcısı; Kayıp Bürosu; Hep O Yerde; Ayışığında Görmek; Belirlenmiş Yakınlıklar; Sığınak; 7.’nin Yeri; Aykırı Bir Gece Işığı; Sehpa; Yaz Perdeleri; Uzaklıklar / Yakınlıklar; Penceresi Geniş Bir Oda; Bahçe İskemleleri; Küçük Kumral Bir Zarf; Çingene Kızı Marya; Kapı Tokmağı; Narlıkapı Çıkmazı; Günde)

Tamiris’in Gece Suçları

(Can, İstanbul 2005; 13 öykü: Raylarda Makas; Çıngıraklı Kapı; Su ile Her Şeye Hayat; Tamiris’in Gözleri; İkinci; Açık Pembe Üçgen; Bizim Denizimiz Değil; Senorşik; Kurumuş Kan Renginde; Karar Anı; Gecesuçları; Mızıka; Kahve Rengi Öykü)