Menu
Öykücüler Sözlüğü • SEVİM YAZAR

SEVİM YAZAR

1932’de Balıkesir’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Balıkesir’de tamamladı. İÜ Fen Fakültesi Kimya-Fizik Bölümü’nü bitirdi (1955). İÜ’nde ve Almanya’da doktora yaptı. Karabük Demir Çelik İşletmesi’nde çalıştı, Almanya’da ve Amerika’da akademik çalışmalar yaptı. Edebiyat hayatına, Karabük Postası Sanat Eki’nde yayınlanan öykü ve yazılarıyla başladı. Öykü ve yazıları Demokrat Konya, Çağrı, Anahtar Sanat, Ankara Telgraf, Tay, Ardıçkuşu, Düşlük, Damar gazete ve dergilerinde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Maviliklere El Etmek

(Güldikeni, Ankara 2001, 26 öykü: Bizim Kıyılardaki Kuşlar da...; Bu Bir Rastlantıydı; Kayan Yıldızlar; Gözümüzde Uçuşan Sinekler; Gün Bitiminin Uzantıları; nöbet Gecesi; Bir Yandı Bir Söndü; Düş Görüntüsü; Gölgedeki Türkü; Midye Kayalıkları; Görücü; Olabilirdi; Bir Yılbaşı Gecesi; Yarın Kar Yağacak; Maviliklere El Etmek; Denizlerin Getirdiği; Çalılardaki Çamaşırlar; İki Yolcu; Ayı Postu; Pişmaniyeci Çocuklar; Bir Dönüş; Ali’nin Derdi; Biz Bize; Çukurdakiler; Bir Anı; Bir Fincan Kahve)

Dar Sokaklardaki Düşler

(Gökyüzü, İstanbul 2003, 14 öykü: Sonuna Erişemediğim Kıyılar; Hintli Şefim Sandy; Pencereden Kar; Köşe Başlarındaki Yağmurlar; Noel Günü Yalnızlığı; Uzaklarda Bir Sabah; Mavi Göldeki Kuşlar; Dar Sokaklardaki Düşler; Eskimeyen Sevgiydi; Güneşe Doğru Yüzmek; Anne Sevgisi; Hastane Koridorlarında Beklerken; Yaklaşan Adımlar; Emine’nin Gülleri)