Menu
Öykücüler Sözlüğü • SEMRA ÖZDAMAR

SEMRA ÖZDAMAR

1956’da Bursa’da doğdu. Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. Fotomodel ve sinema oyuncusu olarak çalıştı (1973-80). Oyunculuğu bıraktıktan sonra edebiyata yöneldi; öyküleri çeşitli dergilerde yer aldı. Öykü kitapları dışında Yalnız Kadın (1986) adlı oyunu bulunmaktadır. 1977 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü, 1985 Akademi Kitabevi Öykü Yarışması’nda mansiyon kazandı.

Öykü Kitapları:

Sessiz Çığlıklar

(Kavram, İstanbul 1986, 9 öykü: Sessiz Çığlıklar; Yolun Başındaki Işık; Küçük Çocuk ile Yaşlı Sıvacı; Uyumsuzlar; Dertoit’te Bir Kahve; Yukarıdaki Çocuk; Nükhet’in Sıkıntısı; Boyacının Türküsü; Ey Özgürlük)

Kadırga’da Son Horon

(Kavram, İstanbul 1987, 9 öykü: Kadırga’da Son Horon; Sisin Ardındaki Yüz; Dağlarda Toplu Ölüm; Son Tablo; Likyalı Gülpembe; Korkunun İstatistiği; Gam Köyü Nerede Kaldı?; Hacer ile Aslı; Ağlamak Yasak)

Sekiz Kadın

(Boyut, İstanbul 1988, 8 röportaj-öykü: Dr. Oya Bayrı: Ellerin Türküsü; Ayla Erduran: Kemanın Gizli Sesi; Vasfiye Özkoçak: Başkaları İçin Yaşamak; Belkıs Taşkeser: Resimlerin En Naifi; Tomris Uyar: Gülüver’in Dostluğu; Zeliha Berksoy: Ana Dili Tiyatro; Mariana Yay: Sorunları Sevmek; Günseli Başarır: Mutsuz Güzellik)

Hayat Bizi Yaşar

(Akaşa, İstanbul 1995, 18 öykü: Kadırga’da Son Horon; Sisin Ardındaki Yüz; Dağlarda Toplu Ölüm; Son Tablo; Likyalı Gülpembe; Korkunun İstatistiği; Gam Köyü Nerede Kaldı?; Hacer ile Aslı; Ağlamak Yasak; Sessiz Çığlıklar; Yolun Başındaki Işık; Küçük Çocuk ile Yaşlı Sıvacı; Uyumsuzlar; Dertoit’te Bir Kahve; Yukarıdaki Çocuk; Nükhet’in Sıkıntısı; Boyacının Türküsü; Ey Özgürlük)