Menu
Öykücüler Sözlüğü • SALİHA YADİGÂR

SALİHA YADİGÂR

1963’te İstanbul’da doğdu. İÜ Orman Fakültesi’ni bitirdi (1984). Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Ankara ve İstanbul kuruluşlarında orman mühendisi olarak çalıştı. Edebiyat hayatına, 1986’da Varlık dergisinde yayınlanan bir öyküsüyle başladı. Öyküleri Varlık, Yazıt, Kıyı, Öykü, Öykü Şiir, Damar, Papirüs, Adam Öykü, İnsancıl ve Üçüncü Öyküler ve E dergilerinde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Unutmabeni

(Yazıt, İstanbul 1993, 19 öykü: Genç Kızın Soyluluğu; Hiroşima 1945; Yemin; Romeo; Yıldız Gelecek; Bir Gecede; Hamdi Efendi; İki Kardeş: Ayşe’nin Kedileri; Yalnızlık Paylaşılmaz; Unutmabeni; Ölüyorum; Beyoğlu; Emel’in Gölgesi; Pan’ın Çekiciliği; Yağmurlu Bir Öykü; Tanrıça Olmak; Yeni Yıla Sevinemem; Kutsamalar)

Nümayiş Mahallesi

(Pentimento, İstanbul 2001, 35 öykü: Nümayiş Mahallesi: Bitli Aşık; Nümayiş Mahallesi; Katil’in Acıları; Karıncalı Çatı; Ah, Babalar; Unutkanlar Köyü; Kovboy Bakışlı; Keçi; Başka Bir Kıyı: Dilruba; Uçarı Değildik; Kırmızı Güzel Umutlar; Başka Bir Kıyı; Torbadan Çıkan; Şehrin Fidanlığı; Eleğim; Pişmanlık; Dilan; Kiryaku; Issız: Soygun Korkusu; Cahide’yi Anlamak; Issız; Issız 2 –Meraklısı İçin-; İyi Ama Tuhaf; Ölüme Çarpmak; Birdenbire; Rapunzel; Geminin Işıkları: Geminin Işıkları; Bir Aile Sofrası; Dans; Avcının Beklediği; Bir Yükseliş; Güverte; Randevu; Pazar Yeri Türküleri; Yaşamı Bitiren Müzik)