Menu
Öykücüler Sözlüğü • RIZA KIRAÇ

RIZA KIRAÇ

1970’de İstanbul’da doğdu. Dokuz Eylül ve MÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde sinema-TV eğitimi aldı. Çeşitli belgesellerde, tanıtım ve reklam filmlerinde yönetmen asistanlığı, senaristlik ve yönetmenlik yaptı. Edebiyat hayatına 1997’deki sinema yazılarıyla başladı. Öykü ve yazıları Yaşasın Edebiyat, E, Klaket, 25. Kare, SineMasal, Yeni Gündem, Adam Öykü ve Eylül Öykü dergilerinde yer aldı. Öykü kitabı dışında Cin Treni (200), Senin İçin Değil (2004), Düşmüş Erkekler Masalı (2005) adlı romanları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Komşumun Uzun Kızıl Saçlı Sevgilisi

(Doğan Kitap, İstanbul 2004; 13 öykü: Bir Kırlangıç Ömrü: Bu Öykü; Tedirgin; İki; Zerdali Ağacı ve Kediler; Belki Giderim; Kuşku; Kediler Her Şeyi Gördü: Ay Vakti Cinayetleri; Her Bahar; Şimdiki Zaman Hikâyeleri; Alaca Kanat; Komşumun Uzun Kızıl Saçlı Sevgilisi; Lodos; Yeni Aşk)

Araf’ta Bir Melek

(Doğan Kitap, İstanbul 2006, 19 öykü: Zifiri; Zahiri; Zümrüt; Yansıma; Kırmızı; Derinlik; Kontrast; Flu; İnanılır Gibi Değil; İmleci Takip Et; Bildik Sözler; Ekim Duygusu; Bir Kadına Dair Mesel; Bakımsız Kadınların Özgeçmişi; Akıl Almaz Bir Buluş; Kırmızı İmpala; Soguk Delil; Cinayet Mahalli; En Başa Dönmek)