Menu
Öykücüler Sözlüğü • REHA MAĞDEN

REHA MAĞDEN

1995’te Ordu’da doğdu. Tam adı Reha Oğuz Mağden. Ilkokulu Ordu’da, ortaokul ve liseyi Ankara’da okudu. HÜ Sosyoloji ve İdare Bölümü’nü bitirdi. Vekil öğretmenlik (1975-77), TRT’de ses operatörlüğü (1977-81), CÜ Sosyoloji Bölümü’nde asistanlık yaptı (1081-83). Anadolu Ajansı’nda, Nokta, Tempo, Aktüel ve Haberexta dergilerinde, Posta ve Radikal gazetelerinde çalıştı. Halen bir internet hosting şirketinde çalışıyor.

Öykü Kitapları:

Üçünün Nerkisi

(Akış, İstanbul 1989, 10 öykü: Üçünün Nerkisi; Gülşen; Taze Ceviz Zamanı; Hürriyet Usta; Peri Çetesi; Yusuf’un Rengi; Sardunya; Açık Deniz Güncesi; Cehenneme bir Şehit)

Yazgıların Tableti

(Avesta, İstanbul 1999, 9 öykü: Yazgıların Tableti; Cinayet Süsü; Akvaryum; Cemile; Hepsi Bu!; Senin Ondört Yaşın; Kan; İşkence Süsü; Açmakta olan Gül, İstedi)

Cehenneme Bir Şehit

(Agorakitaplığı, İstanbul 2004, 14 öykü: Kayıp Zamanlar: Kayıp Atlar; Peri Çetesi; Sek Sek; Kralkızı; Annem, Ört Penceresini Evimizin; Taze Ceviz Zamanı; Hürriyet Usta; Cehennemde Bir Şehit; Kayıp Adlar: Ayşe; Yusuf; Nerkis; Gülşen; Sevgi; Revnak)

Ah O Müstehcen Salınış

(Agorakitaplığı, İstanbul 2005, 48 öykü: Ölü Törenleri: Tören Dışı; Ağa Töreni; Ölü Beden; Mirasyedi; Sevgilinin Ölümü; Yusuf Meselleri: Tenten; Panço; Kör; Kuzen; Eş; Anne; Çocuk; Burgazada Hikayeleri: Elifana, Senin Domateslerin; Benim Deli Nenem; Anuk Hanım Ah!; Amiral Beyazkuş; Ah O Müstehcen Salınış; Açık Mezar; Her Şey Yolunda; Emin İçin: Baba - Kardeş; Güneş – Kız; Baba – Saat; Okul – Sevgili; Şiir – Arkadaş; Anne – İş; Sardunya: Yeri Değiştirilen Bir Sardunya Üzerine Söylenenler; Yan Koltuk: ‘Uygunsuz Saatte Oradayım’; ‘Annem, Çünkü Oradaymış’; ‘Abim, Babammış, Amca...’; ‘Sana Anneni Tanıştırayım mı Dedi Bana’; ‘Annem Olması Bana İyi Geliyor’; Murat: Mağara, Beni Sakla; Ayı, Avucunda Diken; Kurt, Karnı Açık; Yusuf, Vefa; Topal Efe, İtibar; Adı, Yusuf’un Oğlu; At, Kedi Köpek ve Sair Efrad: Beyaz Atımız; İlk Aşkım; Karım, Çocuklarım; Ben Mühim Adam Oldum; Hainliğim; Karım Gitti; Ben Gidiyorum; Kedilerimiz, Köpeğimiz; Sevme Sonrası İki Sirto: Bir erkeği Sevmenin Beş Açısı; Bir Kadını Sevmenin Beş Duyusu; Açık Deniz Güncesi)