Menu
Öykücüler Sözlüğü • REFİK ALGAN

REFİK ALGAN

1952’de Ankara’da doğdu. İlköğrenimini Ankara ve İstanbul’da tamamladı. Kadıköy Maarif Koleji’ni, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Tıbbi danışman olarak çalıştı; satranç, resim ve ud ile ilgilendi. Öykü ve yazıları 1978-80 arasında Yazı, Oluşum, sonra Hece Öykü dergisinde yayınlandı. Saat Kulesi’yle 2006 Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazandı.

Öykü Kitapları:

Saat Kulesi

(YKY, İstanbul 2005, 29 kısa metin/öykü: Kısa Metinler: Minnoş; Çocukluk Günleri; Uygarlık ya da İki Yaşlının Yükselişi; Suskunluk; Bir Ayrılık; Eğreltiotu; Aphrodite; Dantel Örücüler; 7 Temmuz 1977; Şimdi Uzak Bir Dosta; Eski Masal; 15 Kasım 1975; Hol Geldin!; İstanbul Fotoğrafları; Ayrılık Metinleri; Saat Kulesi: Soytarılar Bayramı; Çıplak Bir Gecede; Ahşap Evin Sokak Kapısındaki Delik; Eski Belediye Başkanının Oturduğu Apartmanın Girişindeki Camları Safiye Teyze Niçin Kırdı?; Ekmek Kırıntıları; “Sevgilim.doc”; TV Vericileri; Arslan, Tevegöz ve Dr. Korkut’un Öyküsü; Gizemli Konuk; Mısır Püskülü; Sevim Hanım ve Kemanı; Bir Yılbaşı Hikayesi: Suzan; Turunçlar ve Kocaman Lahanalar; Belki ve Hz. Süleyman’ın Yüzüğü)

Umursamaz Uykucu

(YKY, İstanbul 2007, 21 öykü: Kısa Metinler: Atın Kuyruğu; Hakikat; Kuyu; Sisyphos’un Kanalları; Geceleyin; Bir Aşk Öyküsü; Çimenlerin İçindeki Karınca; Bir Kız ve Bir Oğlan; O Çok Geniş, asfalt ve Bakımlı Bir Caddeydi; Buluş; Susun Çocuklar!; Sandviç, Manolya ve Fener; Hikayeler: Uzaklar ve Bir Ağaç; Üç Kızlar; Zeytinyağlı Biber Dolması; Hünkar Kebabı ve Mary’nin Kuzusu; Anatomi Tiyatrosu; “Umursamaz Uykucu” ve Bir Yazıt; Prof.; Aslan Avcısı; Gece Müziği; Yazmak İstemediğim Hikayeler)