Menu
Öykücüler Sözlüğü • RECEP ŞÜKRÜ GÜNGÖR

RECEP ŞÜKRÜ GÜNGÖR

1971’de Maraş’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Maraş’ta tamamladı. CÜ Edebiyat Fakültesini bitirdi. Bir grup arkadaşıyla Martı ve Yitik Düşler edebiyat seçkisini çıkardı. Öyküleri Martı, Okuntu, Yalnızardıç, İnsan Saati, Yitik Düşler, Eylül Öykü, Kaşgar, dergilerinde yayınlandı. Halen İstanbul’da öğretmenlik yapıyor. Öykü kitapları dışında Kuruluş /Kurtuluş adlı bir tiyatro, Hüsn ile Aşk ve Adem ile Havva (2005) adlı yeni yazım halk hikayesi kitapları bulunuyor.

Öykü Kitapları:

Yüreğimin Mevsimi

(İnsan Saati, Kahraman Maraş 2001, 35 öykü: Yıkanmış Zamanlar; Yüreğimin Mevsimi; Yanılgı Mezarlığına Reddiye; Su Gibi Yaşamaklığımız; Yüreğimin Istıraplı Titreşimleri; Beyaz Güvercinler Gibi; Yazgımın Karlı Yanından; Dalkıran Sayılan İnsalara; Fildişi Yazıları I; Fildişi Yazıları II; Tebadür Kent; Uçarı Dokunuşlar I; Uçarı dokunuşlar II – Gergedan Düşlüğü-; Sanrı ya da Yazımı Bitmeyen Sayfalar; Kambur Sema; Hüzün Duyargası; Atlas Bir halı Gibi Dokunan Akşamlar; Durulmanın Şafağında; Uzak Bir Köye Gitmek, Kaval Sesinde; Kırık Rüyalarımız; Sayyad; Sabırtaşı Künyem; Naftalin Rüyalar; Kahani; Nuri’nin Versiyonları; Çığlığını Sükutunda Boğan Adamın Öyküsü; Borcamın Kırıkları; Soluk Bir Kış Çiçeği Gibi; Saçları Dökülüyordu Kentin; Mum Işığı Yazıları; İntihara Yaslı Yazılar; Cennete Uzanan Caddelerde; Bir Garip Buhran Geçirdiğin; Bir Yaklaşımdır Öykümün Olmuş Şekline; Siyahlığında Olur Gecenin Cinayete Benzer Çığlıklar)

Yas Ayini

(Yediharf, İstanbul 2005, 14 öykü: Savcının Uysuku: Kırılgan; Korku; Boşluk; Yaralı; İhtiyar Bir Gün; Savcının Uykusu; Red; Deli: Çok Açım; Deli; Siyah Saçlı Kız; Yaşama Provası; Kirazlı Sokak; Müşteri; Ihlamur Buğusu)

Can Ağrısı

(Sütun, İstanbul 2007, 14 öykü: Samut: Okul; Diş Ağrısı; Bu Adam Ne Diyor?; Samut; Kapı; Yanık; Ufkun Kızıllığına Kapılıp Gittin; Martılar; Eksilende Çoğalan; Tavukçunun Ölümü: Durak; Cemel Obası Hadisesi; Tavukçunun Ölümü; Çavuş Emmi; Ölüm Haberleri)