Menu
Öykücüler Sözlüğü • ÖZCAN KARABULUT

ÖZCAN KARABULUT

1958’de Adana’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adana’da tamamladı. AÜ Ziraat Fakültesi’ni bitirdi (1978); ODTÜ’nde yüksek lisans yaptı. Türk İş’te araştırma uzmanı (1988-1993), Çalışan Çocuklar Bürosu Müdürü olarak çalıştı. Halen Ankara’da yaşıyor ve Türk-İş’te çalışıyor. Edebiyat hayatına, Üniversite öğrenimi sırasında edebiyat kulüplerindeki çalışmalarıyla başlayan Özcan Karabulut’un “Gecedeki Sevgili” adlı ilk öyküsü 1981’de Sesimiz dergisinde (Ankara) yayınlandı. Sonraki öyküleri Varlık, Adam Öykü, Düşler Öyküler dergilerinde yer aldı. Adnan Özer’le birlikte Düşler Öyküler dergisini kurdu (9 sayı, 1996-98); Ankara Öykü Günleri'nin (1997) ile 14 Şubat Dünya Öykü Günü'nün (2003) fikir babası ve başlatıcısı oldu. İmge Öyküler dergisinin kurucuları arasında yer aldı ve editörlüğünü üstlendi (1. Sayı: Şubat 2005 -) Öykü kitapları dışında, edebiyat konuşmalarından oluşan “Her Pazartesi” (1996) adlı bir kitabı bulunmaktadır. Karışı Öyküler’iyle 1993 Akademi Kitabevi Öykü Ödülü’nde mansiyon, Yalnızlıktan Yalnızlığa Fısıldanan Öyküleri’yle 1994 Ömer Seyfettin Hikâye Yarışması’nda özel ödül, 1998 Sabahattin Ali Öykü Ödülü’nde başarı ödülünü kazandı.

Öykü Kitapları:

Karşı Öyküler

(Pür, Ankara 1984, 8 öykü: Yol Arkadaşları, Hey Aşklar, Tutsaklar Cephesi Çocukları, Küçük Burjuvaya Kırık Öyküler, Gözlerinde Solgun Bir Resim Gibi, Yalan Söyleyen Kentler, Sevgiliye Küçük Notlar, Hayat Biraz da Yaşamadıklarınız Çocuklar)

Hüzünle Bazı Günler

(Yazıt, Ankara 1990, Can, İstanbul 2000, 16 öykü: Gecedeki Sevgili; Hüzünle Bazı, Günler; Adın Neydi?; Meltem’in Ölüm Duyurusu; Gözlerinde Solgun Bir Resim Gibi; Küçük Burjuvaya Kırık Öyküler; Tutsaklar Cephesi Çocukları; Hey Aşklar!; Yalan Söyleyen Kentler; Hayat Biraz da Yaşamadıklarınız Çocuklar; Sevgiliye Küçük Notlar; Sığınaklara Koşarken; Seni Seviyorum; Sokaklarda Türkülü Bir Yüz; Bir Gizi Fısıldar Gibi, Gül’ün Adı; İlk akşam)

Baştan Sona Yalnızlık

(Telos, İstanbul 1997, 8 öykü: Yüzünde Hep O İnce Gülüşünle –İflah Olmaz Birer Muhalifiz-; Dönemeç –E 5’te Sola Dönmek-; Karşılaşma –Geniş Zamanlı Bir Aşk Öyküsü-; Yalnızlıktan Yalnızlığa Fısıldanan Sözcükler –Otuz Beş Yaşın Öyküsü-; Otel Odalarında –Zamanın Herkesi, Her Şeyi Silip Süpürdüğünü Duyumsadığınızda…-; Adına Özlem Dediğim –Yüzlerin Öteki Yüzü-; Baştan Sona Yalnızlık –Bizim Sevgili Günah Meleğimiz-; Kokteyl –Defterden Bir Metin’e, Cortazar’a-)

Belki de Kaybeden Zaman

(Can, İstanbul 1998, 9 öykü: Bana Sevgilinin Kim Olduğunu Söyle; San Giovanni’ye Mektuplar; Aşktan Başkası; Öteki Taraf; Gri Bir Kentin Ortasında; MRTA’lar, Martılar Uçun!; Koridorda Topuk Sesleri; Belki de Kaybeden Zaman; Self-terapi Zamanları)

Aşkın Halleri

(Can, İstanbul 2000, 8 öykü: Rojda; Ayna Yazıları; Kont’un Köpekleri; Ariélle Adında Biri; Silvia’yı Sevmek; Değil mi Zoé; Sevgilim Kybele; Ne Bir Eksik Ne Bir Fazla)