Menu
Öykücüler Sözlüğü • OSMAN ÇEVİKSOY

OSMAN ÇEVİKSOY

1951’de Feruz köyü / Çorum’da doğdu. Çorum İlköğretmen Okulu’nu (1971), GÜ Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1988). Hakkari, Ankara’da ilkokul, Almanya’da Türkçe dersleri öğretmenliği yaptı. MEB program hazırlama ve kitap inceleme komisyonlarında bulundu (1990-95). Halen Ankara’da öğretmenlik mesleğini sürdürüyor. Edebiyat hayatına 1968’de Babıalide Sabah gazetesinde yayınlanan şiiriyle başladı. Öykü ve romanları Çorlu Ekspres, Yeni Tanin, Eğitim Alanı, Yeni Devir, Gerçek, Hisar, Milli Kültür, Divan, Doğuş Edebiyat, Türk Edebiyatı, Töre, Dolunay, Oluş, İlkyaz, Türkiye, Milli Eğitim dergi ve gazetelerinde yer aldı. Beyaz Yürüyüş’ü ile 1982 Kültür Bakanlığı 100. Yıl Ödülü’nü, Duvarın Öte Yanı’yla Türkiye Yazarlar Birliği 1995 Hikaye Ödülü’nü, Sana Seni Anlatmak’ıyla 1994 MEB Ödülü’nü kazandı. Öykü kitapları dışında, Başıma Dağlar Düştü (1991) adlı bir romanı ve komposizyon ders kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Beyaz Yürüyüş

(Ocak, Ankara, 1982; MEB, İstanbul 1988, 10 öykü: Beyaz Yürüyüş; Babam Babam; Bir Yaz Akşamı; Boş Hamal; İnsan Tükenince; Denizden Gelen Kız; Analar Neden Ağlar; Noel Gecesi; Dernekler; Zincir)

Tutuklu Yürek

(Ocak, Ankara 1982; Ocak, Ankara 1988, 16 öykü: Tutuklu Yürek; Bunalım; Erkekler de Ağlar; Yollar Kesik; Ay Çiçeği; Kapıcı; Evin Erkeği; Çamlıbel Köroğlu Yahut Deli Eşref; Dar Geçit; Çatıda Şenlik Var; Göç; Odacı; Kaçak; Dönüş; Bir Başka Bahar; Efsane Olan Adam)

Ağlamak Yasak

(Mayaş, Ankara 1984, 17 öykü: Ağlamak Yasak; Bekleyiş; Kocakarı; Sokakların Çağrısı; Türküm Doğruyum; Kızılırmak; Sorgulama; Yumruk; Çiçekli Mezar; Yalnızlık; Bir Avuç Toprak; Sarı Mantolu Kız; Metin; Arayış; Zamanı Yeniden Yakalamak; Çılgın Kız; Gecenin Sonu)

Duvarın Öte Yanı

(Mayaş, Ankara 1985, 14 öykü: Bir Çağ Masalı; Evime Dönüyorum; Terbiyeli Köpek; Sen Kimsin: Komşu, Elke, Teklif; Leke; Kaderi Zorlamak; Dönüyoruz; Duvarın Öte Yanı; Büyü; Adak; Başlangıç; Çözüm; Yolun Sonu; Hepimiz Bir Gün)

Kar Yağar Gül Üstüne

(MEB, Ankara 1986, 7 öykü: Bir Sabah Vakti; Gül Mevsimi; Gecenin Beyazında; Mühürlü Karanlık; Gönülde Gül Fidanı; Yeniden Başlamak; Mavigül)

Derdimi Gül Eyledim

(Ocak, Ankara 1989, 13 öykü: Yüreğe Sevgi Gerek; Kayıp Kızlar; Komşularımız; Helga; Cahit Bey’in Kızları; Derdimi Gül Eyledim; Kazanmak Hep kazanmak; Handan; Yasak İlgi; Yumruk ve Ölüm; Arzuhal; Ebter; Yazmak Sevdadır)

Geriye Hüzün Kalır

(Kültür Bakanlığı, Ankara 1990, 6 öykü: Pervin Hayal Görür mü?; Geriye Hü-zün Kalır; Babalar Oğullar; Almanya Ara Beni; Her Tebessüm Bir Düğüm; Bir Mavi Duman)

Seni Sana Anlatmak

(M.E.B., Ankara 1994, 9 öykü: Bir Garip Salih Usta; Daha Diyen Ses; Yeryü-zü Gökyüzü; Seni Sana Anlatmak; Bir Baş Kuru Soğan; Büyüyorsun Yavrucuğum; Eller; Ağaç Kök Üstünde Büyür; Deli Fahri Yahut Yumuk Gözlü Adam)