Menu
Öykücüler Sözlüğü • NİLÜFER AÇIKALIN

NİLÜFER AÇIKALIN

1967’de İstanbul’ da doğdu. İÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü ile MSÜ Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. 1987’den itibaren profesyonel olarak tiyatro, sinema ve televizyon dizilerinde rol aldı. Bir süre oyuncu Peker Açıkalın’la da evli kalan Nilüfer Açıkalın, asıl Orhan Oğuz’la çalışmaya başladıktan sonra ünlendi. Edebiyat hayatına 1997’den itibaren gazete ve dergilerde kısa öyküler yayınlayarak başladı.

Öykü Kitapları:

Bıçak Sırtı

(Gendaş, İstanbul 1999, 23 öykü: İnfaz; Ziyafet; Açlık; İstanbul 2041; Bir intihar Girişimi; Harf Kölesi; Aslında Öylesine Bir Gündü...; İltica; Ölüm İğnesi; İstiyorum; İhanet Tanrısı; Çöpten Adam; Noel Baba 2000; Kopyala Beni Çılgın; Azrailin Oyunu; Alçak Marslılar; Yanlış Hesap Bağdat'ta Patlar; Kamyoncu...; İkisi Tek Başına; Psihimu Arkadaşım; Güreşçi Futbolcuyu Döver; Bill Beni de Öpmek istedi, izin Vermedim...; Kod Adi: İngiliz Hasta)

Çocuk Oyuncağı Değil

(Gendaş, İstanbul 2000, 6 öykü: Yarım Kalan Konuşmalar; Cevapsız Konuşmalar; Sayıklamalar; Sancılar; Hadi Bakalım; Sakıncalı)

Saklı Safkan

(Chiviyazilari, İstanbul 2002, 13 öykü: Kırık Dökükler: Buza Ateş Düştü; Aklım Kaldı; Antik Kostas’ta Yaz Şarkıları; Islak Damın Martısı; Değneksiz; Feryat Kayboldu; Kopan Bir Çiçek Gibi; Farenin Yolculuğu; Na-Tamamlar: Prangalı; Şeytan Devriye Gezer; Tastamamlar: Gözlerimi Kapıyorum; Ufak Adamlar Ucuz İşler; Kaza)

Yıkık Aşklar Diyarı

(BizArtı, İstanbul 2006, 19 öykü: Acelesi Var; Şekercide; Bela Cezası; Cennet Mektebi; Kirli Kanatlılar; Köpük Sesleri; İçi Dışı Ölü Diri; Kadın, Eşek, Korkuluk ve Mezar; Değerli Hanımefendi; Armağan; Gizli Veli; “Hey! Işıkçı!”; Bir Kez Gülsen; “O”; Kızlar Damsız Girebilir; Sivri Kamış; Halise’den Selam Var; Vesikası Mühürlü; Çok Komik)

İyiler Yalnız Gezer

(BizArtı, İstanbul 2007, 3 öykü: Aylakçı; İyiler Yalnız Gezer; Saki Suçsuzdur)

Çatlak Zamanlar

(BizArtı, İstanbul 2007, 38 öykü: Varsın Olsun; İşte Böyle; Başka Kapıya; Sus veya; Hiç; Soru Neydi?; Buruk; Çatlak Zaman; Karar; Kır... Kır... Kır...; Hoş Geldim; Şu An; Ciddi Çatlak; Durdur-ma; Kendine Emanet Ol; Kendiliğinden; Cinsi Tırlak; Fark; Susuz; Kolayca; Aynalı Deli; Dağınık Oda; Bir Başka Sayfa; Cinnet Havaları; Ne Duyuyorum; Mesela; Belki Olur; Rüyadan Önce; Sese Verilen Kulak; Sessizliğin Gül Sözleri; Yankısız; Mayna; Otuz Üç; Muhatap; Muhabbet; İlk Öpücük; Kırk; Denge)