Menu
Öykücüler Sözlüğü • NECİP TOSUN

NECİP TOSUN

1960’ta Kırıkkale’de doğdu. Kırıkkale Rasattepe İlkolunu’nu, Karşıyaka Ortakolu’nu, Ticaret Lisesi’ni (1978), GÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre Devlet Su İşleri ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nde çalıştıktan sonra Sayıştay’a geçti (1988); halen burada denetçi olarak çalışıyor. Edebiyat hayatına, 1983’te Aylık Dergi’de yayınlanan Yangın adlı öyküsüyle başladı. Radyo Birlik’te Sinema Notları adlı programı hazırlayıp sundu (1987). Yönetmen yardımcılığı yaptı, Devlet Bakanlığı projesi kapsamındaki kimi sinema ve dizi filmlerin senaryo danışmanlığını, yapımcılığını üstlendi. Hece Öykü dergisinin kurucuları arasında ve yayın kurulunda yer aldı. Öykü, eleştiri, inceleme, deneme, sinema yazıları ve söyleşileri Mavera, Dergah, Yedi İklim, Sonsuz Kare, Hece, Hece Öykü ve Eşik Cini dergileriyle, Kül Öykü gazetesinde yayınlandı. Öykü kitapları dışında, Türk Öykücülüğünde Rasim Özdenören (1996), Türk Öykücülüğünde Mustafa Kutlu (2004) adlı inceleme, Hayat ve Öykü (1999) adlı kuram, Film Defteri (2005) adlı sinema kitapları bulunmaktadır. Üçüncü Peron’uyla Türkiye Yazarlar Birlği 2005 Hikaye Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Küller ve Uçurumlar

(Hece, Ankara 1998, 14 öykü: Kuyu; Hüzzam; Trenler ve Odalar; İbrahim; İnfitar; İnci; İnşirah; Gün Devrildi Cadde-i Kebir’de; Küller; Uçurumular; Kamera; Hiç; Gece, Anne ve Çocuklar; Resimler)

Otuzüçüncü Peron

(Hece, Ankara 2005, 13 öykü: Aynalar ve Sırlar; Mektup; Geçit; Otuzüçüncü Peron; Ricat; Sis Çanları; Karşılaşmalar; Yağmur; Park Otel; Yansıma; Uğultu; Bakışlar; Kırılmalar)