Menu
Öykücüler Sözlüğü • NECDET EKİCİ

NECDET EKİCİ

1955’te Afşin/Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Hatay'ın Dörtyol ilçesinde tamamladı. Samsun Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü bitirdi (1979) Dörtyol Karahasan Paşa Ortaokulu'nda Türkçe öğretmeni olarak göreve başladı. Öykü, deneme ve incelemeleri, Türk Edebiyatı, Millî Kültür, Millî Eğitim, Töre, Türk Yurdu, Yeni Birlik, Konevi, Güneyde Kültür, Hasat, Güneysu, Kardelen gibi sanat ve fikir dergileri ile Zaman, Yeni Düşünce, Türkiye gazetelerinde yayınlandı. Öykü kitapları dışında, İdeoloji ve İnsan (1991) adlı deneme, Arzu ile Kamber: Gül Mevsimine Uyanmak adlı yeni yazım halk hikayesi kitabı bulunmaktadır. 1995 Ömer Seyfeddin Hikâye Yarışması’nda ikinciliği kazandın.

Öykü Kitapları:

Yüreğimdeki Cemre

(Kültür Bakanlığı, Ankara 1991; Timaş, İstanbul 1996, 10 öykü: Yüreğimdeki Cemre; Beneklinin Dönüşü; Nilgün; Sevgiyi Paylaşmak; Ben yarime Gül Dedim; Sis Yolları Kesince; Kuşlar; İftar; Dedem Dedem; Beklenmeyen Misafir)

Gül Olacaksın

(Ötüken, İstanbul 1997, 8 öykü: “Gül Bitirmek İçin Toprak Olmak Gerek; Bir Avuç Sevgi; Yeşil Bereli Adam; Karamuk; Yoncaları Sevda Sardı; Gönlüm Bir Kelebek; İkinci Bahar I; Demir Tavında, Diber Çağında II)

Yüreğimi Sana Bıraktım

(Timaş, İstanbul 1998)