Menu
Öykücüler Sözlüğü • NECATİ GÜNGÖR

NECATİ GÜNGÖR

1949’da Malatya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamladı. İÜ Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Gazetecilik, redaktörlük, editörlük ve reklam yazarlığı yaptı. TRT İstanbul Radyosu’nda edebiyat programı yaptı (1990). Halen bir televizyon kanalında haber redaktörü olarak çalışıyor. Edebiyat hayatına, 1969’de Oluş (Malatya) dergisinde yayınlanan bir öyküsüyle başladı. Öykü ve yazıları Negatif, Gösteri, Yansıma, Yeni Düşün, Yeni Dergi, Politika, Aydınlık, Cumhuriyet, Türkiye Defteri, Yaşasın Edebiyat dergi ve gazetelerinde yer adlı. Öykü kitapları dışında Yeryüzünde İki Gölge (1982), Bir Taşralının İstanbul Nostaljisi ((1992) adlı anlatı, Dede Korkut Öyküleri (1992), Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi (1996), Safiye Ayla’nın Anıları (1996), Şehr-i Şirin İstanbul (1997), Bir Hayal İstanbul (1998), Boğaziçi Büyüsü (2000), Benim Annem Güzel Annem: Seçilmiş Anne Öyküleri (2002) adlı derleme kitapları bulunmaktadır. Sevgi Ekmektir’iyle 1979 Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü’nü, Sinema Kuşu Sevgilim’iyle 1990 Ömer Seyfettin Öykü Ödülü’nü, İyiler Genç Ölür’üyle 1999 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Yolun Başı

(Oluş, İstanbul 1973, 8 öykü: Yolun Başı; Dağlara Kar Yağdı; Tandır Ekmeği; Yaşamak Bizden Uzak; Yıkılsın Urfa Kalesi; Gen Günler Ömürsüz; Korku Dağları; Türkü Getiren Kuşlar)

Sevgi Ekmektir

(Yeryüzü, İstanbul 1978, 7 öykü: Giden Gün Ömürden; Çürümüş Yapraklar; Ölüm Uykusu; Bostan Güzeli; Dünya Bir Pencere; Uzaklarda Bir Kuş Sesi; Sevgi Ekmektir)

Bu Sevda Ölmek

(Adam, İstanbul 1983, İlk kitaptaki öykülerle birlikte, 22 öykü: Yolun Başı: Yolun Başı; Yolun Başı; Dağlara Kar Yağdı; Tandır Ekmeği; Yaşamak Bizden Uzak; Yıkılsın Urfa Kalesi; Gen Günler Ömürsüz; Korku Dağları; Türkü Getiren Kuşlar; Sevgi Ekmektir: Giden Gün Ömürden; Çürümüş Yapraklar; Ölüm Uykusu; Bostan Güzeli; Dünya Bir Pencere; Uzaklarda Bir Kuş Sesi; Sevgi Ekmektir; Bu Sevda Ölmek: Papatya Gelin; Yokluğun Yalan Senin; Sedef Kanatlı Güvercin; Oyun Bahçeleri; Bu Sevda Ölmek; Derin Sularda; Yaşanmamış Bir Hikaye)

Hayatımın Yedi Hikâyesi

(Kaynak, İstanbul 1984, 7 öykü: Dünya Bir Yağmur; Bir Avuç Kuru Üzüm; Bir Yılbaşı Masalı; O Yolun Sonunda; Babamın Sedefli Çakısı; Murathan; Düş İçinde)

Unutulmaz Bir Kadın Resmi

(Özgür, İstanbul 1986, 7 öykü: Hep Böyle Uzun Yollar; Masal Kuşu; Satılık Ev; Vaat Edilmiş Bahar; Nazile Hoca; Unutulmaz Bir Kadın Resmi; Bir İnce Hüzün)

Sinema Kuşu Sevgilim

(Cem, İstanbul 1990, 8 öykü: Sinema Kuşu Sevgilim; Yanlış Rüya; Iskatçı; Korkumu Kalbime Gömün; Akarsuyun Altında Düşler Görülür; Kediler Yıldızları Sayar; Genç Bir Şair İçin Aşk Rüyası; Çoban ile Yılan’ın Hikayesidir)

Babamın Sedefli Çakısı

(Gensaş, İstanbul 1991, kitaplarından seçilmiş çocuk öyküleri)

Masal Kuşu

(Gendaş, İstanbul 1992, kitaplarından seçilmiş gençlik öyküleri)

İyiler Genç Ölür

(Gendaş, İstanbul 1998, 7 öykü: İyiler Genç Ölür; Gözyaşların İnci Tanesi; Yalancı Ölüm; Ağlama Köpeğim; Fincan Falında Aşk; Baykuş; O Benim Teyzemdi)

Hikayemde Hayvan Var

(Era, İstanbul 2002, 8 öykü: Damdaki Köpek; İnek; Kan Kokusu; Kasap ile Köpek; Kuşlar Arkadaşımdır; Sarı Kedi; Sisyphos; Toppo Dayı)