Menu
Öykücüler Sözlüğü • NALAN BARBAROSOĞLU

NALAN BARBAROSOĞLU

1961'de Adapazarı'nda doğdu. İÜ Edebiyat Fakültesi Sistematik Felsefe ve Mantık Bölümü'nü bitirdi (1982). İstanbul’da metin yazarlığı ve redaktörlük yaptı. Halen İstanbul’da yaşıyor ve reklam sektöründe çalışıyor. Eşik Cini İki Aylık Öykü Kültürü dergisinin yayın yönetmenliğini yürütüyor. Edebiyat hayatına 1982’de Yazko Felsefe'de yayınlanan bir yazısıyla başladı; ilk öyküsü Argos’ta yayınlandı. Yazı ve öyküleri Yazko Edebiyat, Somut, Nar, Adam Öykü, Hece, Kitap-lık, Üçüncü Öyküler, Hece Öykü, Yom, Kaşgar, Agora, Adam Öykü ve Radikal Kitap’ta yer aldı. Selim Seval’in Metroistanbul(2004) foto-albümüne yorum-yazılar yazdı, Metin Kaçan’la birlikte Öykü 2000 adlı derlemeyi yaptı (2000).

Öykü Kitapları:

Ne Kadar da Güzeldir Gitmek

(Oğlak, İstanbul 1996, 2. basım: Can, İstanbul 2002, 11 öykü: Akşam Sefası; İçimin Şarkısı; Bir Ses Ver... İçimde özlem Uyamasın; Ay Varsa Fesleğenlere Dokunamam; Gi; ANTRAKT; İlkyaz Sabahımın Papatyaları; Her Ses Bir Renk; Bu Gece Uyumak İstemiyorum; Aramıza Masal Girdi; Susam Kokusu)

Her Ses Bir Ezgi

(Can, İstanbul 2001, 11 öykü: Yağmurlu Pencere; Anlatıcı; Yüzleşme; karanlığın Renkleri; Kırmızı Kıyı; Küçük Bir Ara; Masmavi Bir Deniz; Koli Bantı; Ölüdoğa; Kirlenme; Bende Vedanız Kaldı)

Ay Çiçekleri

(Can, İstanbul 2002, 13 öykü: Ayna; Denizin Sancak Tarafı; Ayak Sesi; Boşlukta Dans; Sessiz Ağıt; Masa; Anımsamak İçin Küçük Bir Ara: Baş Ağrısı; Bir Yeşil Tufan; Küf Kokusu; Otobüs; Şah-Gelinlik-Mat; Gözaltı; Hırsız)

Gümüş Gece

(Alkım, İstanbul 2004, 11 öykü: Kostümlü Hayalet; Gölgeli Gece; Kedi Belleği; Yağmur Temizliği; Mavili Uyku; Küçük Bir Mola; Aksak Sızı; Tıraş Kesiği; Nergis; Kör Nokta; )