Menu
Öykücüler Sözlüğü • NAHİT ERUZ

NAHİT ERUZ

1936’da Aksaray’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Aksaray ile Adana’da tamamladı. İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu’nu bitirdi (1958). Öğretmenlik, muhasebecilik, banka memurluğu (1961-64), Gümrük ve Tekel Bakanlığı’nda müfettişlik (1964-72), İstanbul gümrüklerinde müdür yardımcılığı ve genel müdürlük (1972-84), müşavirlik yaptı. Halen Ankara’da yaşıyor. Edebiyat hayatına 1962’de Zübük dergisinde yayınalan bir öyküsüyle başladı. öyküleri Varlık, Türk Dili, Güney Su; Karşı, Papirüs, soyut, Oluşum, Yeditepe ve Yansıma dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Bamteli (1985) adlı bir hiciv kitabı bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Çuvalın Yanındaki Adam

(Öncü, İstanbul 1969, 13 öykü: Çuvalın Yanındaki Adam; Kara Duman;İki Bebek Geldi;Sokak Köpeği; Vız Gelirsin Be Vız; Başka Dünyanın İnsanları; Hayrettin; Dört Sandala Üç Yolcu; Biberli Çay; Gangster Mehmet; Kasabanın Koskoca Memuru; Moda Şirketi; Korkulacak Kız)

Yumma

(Papirüs, İstanbul 1971, 11 öykü: Adato; Yumma; Orman Bekçisi; Mehmet Efendi; Sevmiyorum Yağmuru; İki Dünya; Bozuk Adam; Gecenin Kokusu; Deli; Düşük; Şeki)

Gül Hırsızı

(Sinan, İstanbul 1973, 11 öykü: Yaşamak İçin; Adamın Biri; Yaşama Sevinci; Kadir Gecesinde Doğan Kadir; Bir Günün Öyküsü; Zeliha; Tutanak; Gül Hırsızı; mahalleye Gelen Yabancı; Herkese Sevmek Yasak; Bir memurun Günlüğü gibi)

İnsanca

(Derinlik, İstanbul 1978, 10 öykü: Üç Günün Öyküsü; Öç; Dışarıda Bir Akşam; Sıkıntılar; Bir Sekreterin Günlüğü Gibi; Zam Bey; İnsanca; Korkuyla Yaşamadan; Sorgu; Çobanbey’de Bir Müfettiş)