Menu
Öykücüler Sözlüğü • MUHTEREM YÜCEYILMAZ

MUHTEREM YÜCEYILMAZ

1953’te Kars'ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. İÜ Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü’nü bitirdi. Öykü kitapları dışında Rüya Ressamı (2000), Son Nefesten Önce (2005), Moğolların Gölğesinde Sultan ve Emirleri (2007), Mihriman Sultan (2008) adlı romanları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Çeşmibülbül Mevsimi

(Ötüken, İstanbul 1996, 18 öykü: Mangal; Dünyanın Çivisi; eski Bir Fotoğraftır Emine Hanım; Garip bir Tasvir-i Aşk; Rakkase; Derviş Uykusu; Sekiz Numara; Pilot; Ey Aşk Her Türlü Nankörlüğünle Kabulümsün; Bir İç Deniz Meselesi; İmza; Evlilik Yıldönümü; bir Dosta Mektuplar – Şarkılara Dair-; Bir Dosta Mektuplar – Atlara Dair-; Günardı’na Yolculuk; Sabah Sabah Günü Eskitmek; Bir Dosta Mektuplar – Sevinçlerimiz-; Çıkmazlarda)

Haliç Hikayeleri

(Ötüken, İstanbul 1997, 17 öykü: Işığın İzdüşümü; Balon Sevmeyen Çocuk; Lalezar Örenleri; Mihmandar; Yavuz Selim’in Haliç’le Meşki; Eyüp Kassel Arası; Münzevi; Zaman Zaman İçinde – Piri’nin Yalnızlığı-; Zıngırlı Enişte; Bir Bahçeden Bir Bahçeye; Uzun Siyah Saçlar; Gitti Gider; Çantalar; Şiir Tüten Ağacım; Dağ Evi; Yüreğin Hafızası; Babalar ve Kızlar)

Uzak Dur Körfezimden

(Ötüken, İstanbul 1998, 20 öykü: Cemlerin Buluşması; Fuzuli Devranıdır; Sünbülün Söylediği; Ali Emiri Efendi’yle Tanıştık; Kütüphane Oyunları; Uzak Dur Körfezimden; Anlatmış mıydım Sana?; Hay Dar Paşa Hay; Koyun Gözleri; Uzundur Uçuşları Küçük Kuşların; Koğuşlarda İsyan Var; Güvercinin Ayak Sesleri; Miras; Rabıtalı Ev; Bir Küçük Aslancık Varmış; Balığın Teri; Bahçıvanla Sarmaşık; Saatin Konuşanı; Her Oyuna Bir Bilet; Piraye)

Kandil

(2006)