Menu
Öykücüler Sözlüğü • MÜGE İPLİKÇİ

MÜGE İPLİKÇİ

1966’da İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladı. İÜ Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Sorunları ve Araştırmaları Merkezi’nden popüler kültür ve kadın konulu teziyle yüksek lisans derecesi aldı. Kadıköy Kız Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği, ABD Ohio Eyalet Üniversitesi’nde Türkçe okutmanlığı yaptı. Türkiye dönerek BilÜ Medya ve İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Açık Radyo’da “Sabun Köpüğü” adlı programı hazırlayıp, sundu; tekrar ABD’ne gitti (2005). Öykü ve yazıları Varlık, Milliyet Sanat, Adam Öykü, Hece Öykü dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Cımbızın Çektikleri (2002), Yıkık Kentli Kadınlar (2002) adlı deneme, Kül ve Yel (2003) adlı roman, Hapishaneden Öyküler (Aytekin Yılmaz’la birlikte, 2005) adlı antoloji kitapları bulunmaktadır. Öyküleriyle 1996 Yazar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nde birinciliği, 1997 Haldun Taner Öykü Ödülü’nde üçüncülüğü kazandı.

Öykü Kitapları:

Perende

(İletişim, İstanbul 1998, 24 öykü: Doğum Günün Kutlu Olsun; Her Şey Bir At Sineğiyle Başladı; Harika’nım; Yalnızlığı Sevmeyen Günce; Lizet, Ah Lizet; Sevdiğimiz Günün Fotoğrafı; “Geçmiş Olsun, Tamam”; Her Yerde; Şakayıklar; Keşif-I; Keşif-II- ya da Herman’ın Sally’ye Olan Aşkı; Kronolojik Sonuçlar; Değişiyoruz Sanırım-I; Katırtırnakları Mantarlara Karşı; Bir Sarı Elbise Peşinde; Aşure; Bildik Masallar; Şalgamlar, Vitraylar ve Yolculuklar; Yaşlı Adam ve Deniz; Vedasız Dostlar; Kıskanç Kadın; Perende)

Columbus’un Kadınları

(İletişim, İstanbul 2000, 12 öykü: Santa Maria: Büyük Aşkım Christoper Colombus; Gidiyor muyum, Kalıyor muyum; Küçük Ev Masalı; Kakuleli Bir Zaman; Filistinli Hannah El-Yusuf Lübnan’dan Bildiriyor; Akademisyen; Zayıf Anlar, Kaçışlar, Hatırlayışlar; Günler; Kapı; Tek Kişilik; Kız Gibi Bir Aşk; Ara)

Arkası Yarın

(Can, İstanbul 2001, 13 öykü: Şamatalı Yolculuk; Zararsız Bir Ankara Yolculuğu; O Yaz Hepimiz Bitlendik; Bizden Biri; Yönler; Zaman Zaman; Kevser Hanım; Arnavut Yenge; 400 Metre Engelli Koşucu; Hayat Karşısındaki Tezler; Gazetede Yazdığı Gibi; Yeni Kent Dedikoduları; Arkası Yarın)

Transit Yolcular

(Can, İstanbul 2002, 17 öykü: Beklemek Zamanı Artırır Aysel; Hudutyer; Düğün; Ardıçkuşu; Çartır Yolcuları; Kimsesiz Aşk; b; Telefon Yolculuğu; Ren Uçağı; Yargısız Gece; Karanlık Ziya; Bensizsiniz; Kalenin Bedenleri; Sütü Seven Kamyon Şoförü; Berjer Koltuklarla Gelen; Mürüvvet’e Endaze Olmaz; Transit Yolcular)