Menu
Öykücüler Sözlüğü • METİN KAÇAN

METİN KAÇAN

1961’de İncesu / Kayseri’de doğdu. Ortaöğrenimini tamamlamadı. E dergisinde kısa bir süre yayın yönetmeni olarak bulundu. Edebiyat hayatına 1985’te Gırgır’da çıkan bir yazısıyla başladı. Mizahi öykü ve yazıları Leman, Ustura, Mizah Karikatür, Aman dergilerinde yer aldı. Ağır Roman’ı M. Altıoklar taraından filme alındı (1997). Öykü kitapları dışında Ağrır Roman (1990), Fındık Sekiz (1997) adlı romanları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Harman Kaplan

(Gendaş, İstanbul 1999, Can, İstanbul 2003, 40 öykü: Neşeli Makine; Geleceğe Hazırlanmak; Başladı Kumbaranın Rüyası; Üzgünüm Prensesim; Yok mu Bi’şey; Merhaba Yalnızlığım; Zavallı Süpürge; Kendinden Geçen Kuyumcu; Yapay Deliklerin Sırrı; Aynalara İlginç Gelen Yüzün; Ölmeyi Bekleyen Kraliçe; Yıldızımdır Dünyanızda Hep; Alo Evde misiniz; Eski Mandallar; Bir Duruş; Kışlara Veda; Yelkenli Gemi; Güzelliğin Bekçileri; Geçmiş Yılların Sitemi; Bir Pazar Gecesi; Bir Işığın Matemi; Masada Kavga; Hep O Yaz; Bilginin Çaresizliği; Renkli Fırtınanın Sakinliği; Gürültülü Yapay Yalnızlık; Yanımdaki Yabancı; Aşk Özgürdür: Sevgi Tutsak; Bir Türlü Hissetmek; Yaz, Mavi Gözlü Melektir; Bir Bakarsın, Sade Aşk; Yas Tutan Sokaklar; Zehirli İklimin Güzelliği; Saraylı Arkadaşlar; Zamana Karşı Çıkan Kelebek; Kıskanç Modeller; Böylesinedir Aşk Yalnızlığı; Yalnızlıktır Güzellik; Son Nedir?; Saklanan Hüzün)

Adalara Vapur

(Gendaş, İstanbul 2002, 38 öykü: Karanlığın Dudakları; Kurt ve Fakir; Beyaz Dubara; Firavunun Gözleri; Kapılardan Korkan Çocuk; Sessiz Çığlık; Havada Gezerim; Baba ve Oğul; Eski Günler; Düş Sütleri; Perde Arkası; Şifre Kalesi; Kırmızı Yılların Kedisi; Huzur; Kılıç ve Kalkan; Geri Vites Dörtlüsü; Pirinç Karyolanın Rüyası; Sekiz Okyanus Perisi; Sevgilim, Meltemdir Söyleyen; Adalara Vapur; Yüzündeki Nefretin Şehveti; Sel Geliyor; Pişmanlık Dansı; Nefeste Hıçkıran Zaman; Çiçekler Yalnız Ölür; Yılların Boşluğu; Kuş Uçtu Sonunda; Denizin Köpürdüğü Bahar Adası; Kuru Bir Beden; Beyaz Gözlü Küheylan; Bir Kedi Geçti; Dudakların Kadar Bahar; Gece Gülsün Sana; Davranış Bozukluğu; Davet Edilen Yabancı; Değişik Akıl; Aşk Devrimden Güçlüdür; Theodora)