Menu
Öykücüler Sözlüğü • MEHMET ÖNAL

MEHMET ÖNAL

1958’de Kırıkkale’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kırıkkale’de tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Eedebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1983); aynı bölümde yüksek lisans (1985) ve doktora yaptı (1989). Halen GÜ Fen Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi. Öykü ve yazıları Divan, Töre, Milli Eğitim, Nilüfer, Türk Kültürü, İlk Yaz, Bilig, Yedi İklim, Türk Yurdu, Son Duvar, Irmak, Edebiyat Güncesi, Hece dergilerinde yer aldı. Öykü kitabı dışında Şefaaf Kanatlı Zaman (1994), Ömrün Özeti Bir Gün (1996), Efsane (1999) adlı kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Çemberimde Gül Oya

(Günce, Ankara 1998; Akçağ, Ankara 2005, 12 öykü: Murtaza Dayı; İki Serçe; Çaycı Nurettin; Gümüş Yüzükler; Dünya Hali; Eşref Bey’in Çiçeği; Şaka; Mezuniyet Tezi; Doğum Günü; Türkiş Kovboylar; Ya Beni de Götür Ya Sen de...; Çemberimde Gül Oya)

Kafdağına Kar Yağıyor

(Yeni Kuşak Yayınları, Ankara 2000, 13 öykü: Sıçrayan Kıvılcım; Bir Tahlil Denemesi; Yılan Çobanı; Özgürlüğe Kaçış; Perde; Cubbe; Akuvalist; Ali Ayşeyi Seviyo; Güle Güle Nilüfer; Ayna; Çorapçı; Aşinâ; Kafdağına Kar Yağıyor)