Menu
Öykücüler Sözlüğü • MEHMET GÜRELİ

MEHMET GÜRELİ

1949’da İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. İÜ Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ndeki öğrenimini yarıda bıraktı. Cihangir takımında basketbol oynadı (1965-70). Hürriyet gazetesinde çalıştı (1977-88). Nisan yayınlarını kurdu ve yçnetti (1984-88). Beyaz dergisinin kurucuları arasında yer aldı. “Vapurlar/Blues” adlı kısa filmini çekti (1987). Bestelerini üç CD’de topladı (1995-98). Halen İstanbul’da yaşıyor ve resimle uğraşıyor. Edebiyat hayatına, 1978’de Cumhuriyet gazetesinde Babür Polan imzasıyla yayınlanan bir öyküsüyle başladı. Öyküleri Beyaz, Gösteri, Varlık ve Nisan dergilerinde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Sıcak Bir Göz

(Nisan, İstanbul 1985, 18 öykü: Cehennemde Haruspexs; Balkon; Matisse’in Penceresi; Dagel Masalı; Bir Günde İki Film; Kılıçsız Şövalyeler; Baltimore Şarabı; Tahta Masa; Göldeki Uzmanlar; Kırmızı Koltuk; Bildiğimiz Bir Büyü ya da Suluboyalar; Bir Mot Defteri; İlgi Alanında Gezintiler; Special Effects; Kapısı Sökülmüş Bir Odanın Geceleri; Aynalar; Yağmur; Sıcak Bir Göz)

Alope’nin Odası

(Can, İstanbul 1999, 34 öykü: Sıcak Bir Göz: Cehennemde Haruspexs; Balkon; Matisse’in Penceresi; Dagel Masalı; Bir Günde İki Film; Kılıçsız Şövalyeler; Baltimore Şarabı; Tahta Masa; Göldeki Uzmanlar; Kırmızı Koltuk; Bildiğimiz Bir Büyü ya da Suluboyalar; Bir Mot Defteri; İlgi Alanında Gezintiler; Special Effects; Kapısı Sökülmüş Bir Odanın Geceleri; Aynalar; Yağmur; Sıcak Bir Göz; Alope’nin Odası: Garip Bir Öğle Yemeği; Yabangülleri ve Trenler; Spinoza’nın Ceketi; Kırmızı Kaplı Bir Defter; Biberli Bizonun Çaresizliği; Işık ve Kar; S. Bastian’ın Elyazması; Dönüş; Andy Iles ve Curi’nin yarım Kalmış Kaposları; Resimsiz Tarih; Yeni Bir Sevgili; Kaptan Tompkins’in Eski Bir Arkadaşı; Bosh’u Üzen Olay; Alpoe’nin Odası; Gece Treni; Sessiz Kaçışlar)