Menu
Öykücüler Sözlüğü • MEHMET GÜLER

MEHMET GÜLER

1944’te Gemerek/Sivas’ta doğdu. İlkokulu köyünde okudu. Pamukpınar İlköğretmen Okulu’nu (1962), Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü’nü (1962) bitirdi. Çeşitli il ve ilçelerde Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldu (1992). Edebiyat hayatına, 1970’de Yeni a ve İmece dergilerine yayınlanan öyküleriyle başladı. Öykü ve yazıları Yeni Toplum, Türkiye Yazıları, Damar, Türk Dili, Doğan Kardeş, Adam Öykü ve Yaşasın Edebiyat dergilerinde yer aldı. Kimi çocuk öyküleri radyoya uyarlandı, “Uçurtman Bulutlardan Yüce” adlı öyküsü filme çekilerek TRT1’de gösterildi. Öykü kitapları dışında çok sayıda çocuk öyküsü kitapları bulunmaktadır. 1997 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, 1998 Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü, 1998 Sabahattin Ali Öykü Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Ak Badanalı Ev

(Koza, İstanbul 1977, 14 öykü: Türkümüz Var Söylenecek; Yiğido; Fakirlik İlmuhaberi; Doğum; Ceviz Ağacı Adam; Ak Badanalı Ev; Grevci Neşet; Kaşıkçılar Köyü; Kantardaki Adam; Düdük Sesleri; Örümcek; Ayşe Fatma Kuzular; Adreslerde Tanışmak; Ve Gemiler Geçiyordu Uzaklardan)

İçim Dışım Gökkuşağı

(Gerçek Sanat, İstanbul 1986)

Bir Eski Sevda

(Cem, İstanbul 1998, 8 öykü: Türküsüz Halı; Yıkımcılar; İmza Günü; İlkyazın Erken Postacıları; Bir Yürek Üşümesi; İçerde; Bir Eski Sevda; Bir Başka Mekanda)

Ferhat Gibi

(Cem, İstanbul 1991)

Aşkı Çeyrek Geçe

(Cem, İstanbul 1993, 17 öykü: Sarı Kız; Redifli Kız; Aşkı Çeyrek Geçe; Bir Sevgiyi Örtünmek; Leyla Bir özge Candır; Saçları Kekik Kokan Kız; Kırık Bir Aşk; Sıcaklığın; Sularda; Son Ders; Mankenler; Asimetrik İlişkiler; Şişedeki Doktor; 900 … … Numaralı Telefon; Gizli Bir Aşk; Hayat Öpücüğü; Telefondaki Aşk)