Menu
Öykücüler Sözlüğü • LEYLA RUHAN OKYAY

LEYLA RUHAN OKYAY

1952’de Alpullu / Kırklareli’inde doğdu. Silivri Turgut Reis İlkokulu’nu, Kandili Kız Lisesi’ni, İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Aynı fakültede “Safranbolu’da Bir Koruma Örneği” konulu yüksek lisans yaptı. Çeşitli mimarlık atölyelerinde, İTÜ Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nün kent koruma projelerinde çalıştı. Halen İstanbul’da yüksek mimar olarak çalışıyor. Edebiyat hayatına 1996’da adam Öykü’de yayınlanan ‘Onlar Denize Karıştılar’ öyküsüyle başladı. Öyküleri E, Aykırı Sanat, Parşömen, Varlık, Beş Parmak, Sanat Çevresi dergilerinde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Gölgesi Güz

(Gendaş, İstanbul 2000, 16 öykü: Denge Sırığı Kaydı; O Öpüş..... Kaldı; Yakıştırıver Bişey; Semerkant; Çeyrek; Düş; Onlar Denize Karıştılar; Onun Yalnızca Eleni İçin Çarpan Bir Yüreği Vardı; Beş Dakika; İncir Ağacı ve Kadın; Herkesin Bir Dolabı Olmalı; Bronz Düş; Mor Martı; Pasaport; Ooooo; Onlar İçin de Dikmişti)

Geyikli Orman

(Can, İstanbul 2003, 12 öykü: Geyikli Orman/elenova gora Sustu; Dünya Yemişi; Tarçınlı Öykü; Giz; Nü; Anemon; Ada Vapuru; Annemin Dili; Uçan Adam; Sevinç; Şehmuz)