Menu
Öykücüler Sözlüğü • KEMAL GÜNDÜZALP

KEMAL GÜNDÜZALP

1953’te Şanlıurfa’da doğdu. İlk ve ortaokulu Ceylanpınar’da okudu. Ankara Bahçelievler Cumhuriyet Lisesi’ni, Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Hakla İlişkiler Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Bölümü’nü bitirdi. Edebiyat hayatına 1971’de yayınlanan bir şiiriyle başladı. İlk öyküsü 1973’te yayınlandı. Şiir, öykü ve yazıları Oluşum, Dönemeç, Adam Öykü, Ağora, Düzyazı Defteri, E, Aydınca, Kül Öykü, Yazıt dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Düş Yorumcusu (1992) adlı şiir, Eleştiriye Doğru (2005) adlı eleştiri kitabı bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

İlkyaz Şakası

(Mevsimsiz, İstanbul 2007, 15 öykü: Gizli Konuşma; Ölü, Bakire ve Dokuz Çocuk Annesi; Soyut Bir Öykü / 1 Ayrılık Öncesi; Soyut Bir Öykü/ 2 Ayrılık Sonrası; Hadi Sen Git Artık; İçli Bir Ezgi; Adını Sen Koy; Yitikler Defteri; İlkyaz Şarkısı; Yıldız Kayması; Ölüler Konuşmuyor Semiha; Eski Mezunlar; Yanılsama / ‘Oğul Acısı’; On Numaralı Oda; Düş/üş/lerde Yaşayan)

Ötekiler

(Mevsimsiz, İstanbul 2007, 14 öykü: Düş-Ötesi Sevgiler: Rüya Kızı; Parçalanmış Düş; Düş-Ödesi Bir Sevgi; Kal Benimle; Aşk Kapıyı Çalınca; Kırılgan Bir Şarkı; Küçük Kızın Şarkısı; Aşktan da Üstün: Yitik Sütanne; Kutsal Anne; Siyah Mercedes’in Sahibi; Bir Erkeği Yaşamak; Zindan Yalnızlığı; Eskimeyen Yol Arkadaşlar; Yeryüzü ile Gökyüzü)