Menu
Öykücüler Sözlüğü • JAKLİN ÇELİK

JAKLİN ÇELİK

1968’de Diyarbakır’da doğdu. 1970’te ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. İlkokulu Surp Mesropyan Varjaran İlkokulu’nda okudu. Çemberlitaş Kız Lisesi’ndeki öğrenimi tamamlamayıp, iş hayatına atıldı. İstanbul’da Ermenice-Türkçe yayınlanan Agos gazetesinde basın yayın sayfası editörlüğü ve köşe yazarlığı yaptı (1997). Bir kiliseler kitabı oluşturmak için Çitlembik Yayınları sponsorluğunda, Türkiye’de 3O şehri gezdi ve kilise fotoğrafı çekti (2001). 2000’den beri Türkiye’de bir sivil toplum kuruluş olan Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı’nda dönem dönem Kurum tarihi projelerinde araştırma ve sözlü tarih çalışmalarında yer aldı, editörlük yaptı. Edebiyat hayatına 1996’dan itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanan öykü ve söyleşileriyle başladı. Adam Yayınları’na “Öykülerle ABC” çocuk kitabını yazdı (2003). Kitap, 14 fasikül halinde Milliyet Gazetesiyle dağıtıldı. 2002’de “Stories From the Sandgate” (Kum Saatinde Kumkapı) Amerika’da yayınlandı. Gezi yazılarını “Kaçak Yolcu” (2005) adlı kitabında topladı. Öyküleri 1997’de Yaşar Nabi Nayır Öykü Yarışmasında ilk dörde girerek ‘dikkate değer’ seçildi.

Öykü Kitapları:

Kum Saatinde Kumkapı

(Aras, İstanbul 2000, 13 öykü: Kiralık Ev; Üç Kısa Kokulu Nefes; Deniz Mıgırdiç’in Gökyüzü Sarkis’in; Kadınlar Koğuşu; Yaradanla Hesaplaşma; Pervane; Çengelliiğne; İstasyon Üçlemesi: İstasyonda Başladı Hayat; Diyarbakır-İstanbul Hattı; Sirkeci-Halkalı Hattı; Sıçan Kapanı; Hay Allah; Taze Gelin)

Yılanın Yolu

(Aras, İstanbul 2003, Durak: Şato I; Şato II; Endoskopi; Kıymet’in Kıymeti; Acı Zeytinler; Çorap ve Ceviz; Yol: Yol Yitimi; Yılanın Yolu; Sevişme; Jaissalmer’de Bir Çöl Gecesi)