Menu
Öykücüler Sözlüğü • IŞIL ÖZGENTÜRK

IŞIL ÖZGENTÜRK

1948’de Gaziantep’te doğdu. Asıl adı Zeynep Işıl Türkben. İlk ve orta okulu Gaziantep’te, Liseyi İstanbul’da Çamlıca Kız Lisesi’nde okuru. İÜ İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Ali Özgentürk ve M. Ulusoy’la birlikte kurdukları siyasi amaçlı tiyatroda yazar ve oyuncu olarak çalıştı (1968-71). Tiyatro ve sinema yönetmenliği, oyun yazarlığı ve senaristlik, radyo programcılığı yaptı. Edebiyat hayatına şiir ve çocuk öyküleriyle başladı. Öykü, yazı ve röportajları Cumhuriyet, Milliyet Sanat, Gösteri, Broy ve Yeni Düşün gibi gazete ve dergilerde yer aldı. Öykü kitapları dışında Küçük Sevinçler Bulmalıyım (1983) adlı şiir-kabare, Alevin ve Ateşin İçinden, Al Gözüm Seyreyle Salih (1986) adlı röportaj, Büyülü Bir Yolda (1997) adlı gezi ve çocuk kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Hançer

(Yazko, İstanbul 1981, 9 öykü: Dümbelek, Denizanaları ve Acı Şeyler; Çetin; Meyhanede; Boşlukta; Ölüm Nasıl Geldi; Hançer; Deli Poyraz; Neşeli Hikayeler; Bir Yılbaşı Gecesi)

Yokuşu Tırmanır Hayat

(Cem, İstanbul 1984; Telos, İstanbul 1998, 21 öykü: Yokuşu Tırmanır Hayat: Çınaraltı Değişti mi?; Şaşmak; Türkü Pencerenin Dışında Kaldı; Vay Televizyoncular Gelmiş; Oğlak; Allahın Dediği Olur; Söylenmemiş Bir Türkü; Eski Bir Türkü; Seni Yitirdim; Yokuşu Tırmanır Hayat; Başı Dumanlı Dağlar; Bugün Öldürmeli; Hançer: Dümbelek, Denizanaları ve Acı Şeyler; Çetin; Meyhanede; Boşlukta; Ölüm Nasıl Geldi; Hançer; Deli Poyraz; Neşeli Hikayeler; Bir Yılbaşı Gecesi)

Derdim Yeter Sakin Ol – Kendime Hikayeler

(Say, İstanbul 1987, 15 öykü: Gülün Kokusu; Kocaman Bir İnançla Geçen Gençliğim, Sen Güzeldin; Turna Kanatlarında Türküler; Yuvadan Bir Kuş Uçtu; Karabasanlar; Plastik Bir Dünyada Uç Martı Jonathan; Maviliğin Ortasında Kanayan Bir Yürek Gibi; Gri Bir Şey ya da Yogun ve Umutsuz Bir Maske; On Üç Yıl Önce; Köle İsaura’nın İç Çekişleri; Hayatın Ölümü Yendiği Topraklarda; Bir Flamenco Akşamı; Çöl Fısıltıları; Şimdi Soruların Vakti; İşkence Kol Geziyor Demek)

Geniş Mavi Bir Gök

(Altın Kitaplar, İstanbul 1996, 13 öykü: Nihal İçin Ağıt; Dinle Yavrum; Geçen Sonbahar; O Aşkın Tek Tanığı Bendim; Kötülük Öğretilir; Geniş, Mavi Bir Gök; Bir Avluda I; Bir Avluda II; Yuvadan Bir Kuş Uçtu; Gül Kokuyordu; Musa’nın Yedi Taşı; 1968; Yine Dans Et Anne)

Sessizlik Ve Sırdır Ötesi - Şiirler Hikayeler Ve Sırlar

(Alkım, İstanbul 2004, 12 öykü: Aya Sunulmuştur; Ölüm Onu Sevmişti; Şelale Hanım; Urfa, Kentim Benim; Bu da Anlatılmaz ki...; Isfahan’da Solgun Bir Gül; Bir Sesin Peşinde; Bir Endülüs Gecesi; Kobra; O Aşkın Tek Tanığı Bendim; Bize Neşe Gerek; Yıllar Sonra Yeniden)