Menu
Öykücüler Sözlüğü • İLHAN DURUSEL

İLHAN DURUSEL

1965’te Ayvalık / Balıkesir’de doğdu. Asıl adı, İlhan Çıtak. İzmir Atatürk Lisesi’ni, EÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1987). Gümüşhane’de (1988-89), İzmir Amerikan Lisesi’nde (1989-94) edebiyat öğretmenliği, Pennsylvania özel bir şirkette yapı ve elektrik donanımı teknik asistanlığı (1996-99) yaptı. Halen aynı kentteki Leigh Üniversitesi’nde bilgi teknolojisi ve kütüphane teknik elemanı olarak çalışıyor. Edebiyat hayatına 1989’da mavi Derinlik dergisinde yayınlanan şiiriyle başladı. Öykü, şiir ve yazıları İzmir Sanat Günlüğü, Sombahar, Cumhuriyet Kitap, PC magazin ve Kitap-lık dergilerinde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Alınyazım Klavuzu

(YKY, İstanbul 1998, 21 öykü: 21 öykü: Sanatın En Güzel Dalı ve Onun Temel İlkesi; Harakiri İçin Bir Haiku Taslağı; Hana Girdik Yağmur Dindi; Yola Çıktık Yağmur Çıktı; Sualtı Mezarları; Şiirin Prensesi; Şimdi Su Değirmenleri Bile; Memur Kollukları ve Us/Tası; Bir Ortaçağ Hizmetçisinin Mahzene Şarap Almak İçin İnişi; Bir Ortaçağ Hizmetçisinin Mahzene Şarap Almak İçin İnişi, İnişi İçin Almak Şarap Mahzene Hizmetçisinin Ortaçağ Bir; Bir Ortaçağ Hizmetçisinin Mahzene Şarap Almak İçin İnişi ve Evin Başka Bir Odasındaki Ev Sahibesinin Aynı Andaki İzlenimleri; Anayurdun Laneti; Anayurdun Laneti –Kanun Çıkmadan Önceki Son Genel Görünüm-; Hanbalık’ı Ziyaretim – Bozkırın Ortasındaki Bir Şehrin Deniz Manzaralı Şehrengizi-; Bir Karabasanlı Geceye Beyaz Bir Sabah – Yeniçağların Sürek Avları İçin Bir Yuğ Töreni-; Manuel & Emanuel Siyeri; Züleyha’nın Gözü; Fener Alayı Gibi Bir Sonbahar; Kırkayaklar Solak mıdır?; Bir Alıntı –3.1-, Hikâye, Bir Kıssa, Bir Hisse)

Süslü Nesir –Selçuklular İçin Güzel Sözler-

(YKY, İstanbu 2007, 18 öykü: Bu Gümüş Çürümüş; Demirsahra – Batıkada; Nakkaş Kuşu; Paşa Hamamı; Yağmur Diye Bir Hikaye; Kucağında Çıban; Atları Affettik; Aynı Şehirde Bir Daha; Pehlivanlar Geldiğinde; Pehlivanlar Gidince; Eflak Sokaklarının Yarı Gecesi; Karne Günleri Ekmek Bıçağı; Bütün Şahlar Mat; Çiftlikteki Gece Üzerine Bir Düş Atlası; Düzyazı Bahçesi; Bataklığa Bir Buket; Sütnine; Karbon Kağıdı)