Menu
Öykücüler Sözlüğü • HÜZEYME YEŞİM KOÇAK

HÜZEYME YEŞİM KOÇAK

1958’de Tunçbilek / Kütahya’da doğdu. İlk ve ortaokulu Tavşanlı’da, liseyi İstanbul’da okudu. Lise’den sonra çeşitli mahalli gazetelerde köşe yazıları yazdı, Öykü ve yazıları Yedi İklim, edebistan.com ve kirkikindi.com e-dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Bırakın Güzel Konuşsun (2004), Bana Gönülden Çalıp Söyle (2006), Ey Ruh(um) Geldinse Masaya Vur (2007) adlı deneme, Çoban Aşkın Çocuğuydu (2006) adlı roman kitapları bulunmaktadır. 2000 ve 2001 Ömer Seyfettin Hikaye Yarışması’nı kazandı.

Öykü Kitapları:

Saklı Değerler

(Asude, Konya 2003, 13 öykü: Yürekteki Kuş; Uzayda Herhangi Bir Ülke; Hoşdur Leyla’yı Sevmesi; Yörük Ana; Saklı Değerler; Yoksulların Annesi; Hasan Cemal Öldü mü?; Kendim ve Ben; Bana Anne Der misin?; Hayriye’nin Düğünü; Kahramanım Sizsiniz; O Ev Bizim Evimiz; Geçmiş Zaman Esintileri)

Muhabbet Buyursun Gelsin

(RomantikKitap, İstanbul 2005, 25 öykü: Kemal Beni Çağırınca; Alabalık Sever miydiniz?; Bıçak; Karımın Hikayeleri; Yazarlık Dersleri; Havva Hanım’ın Saçı; Ben O Değilim; papatya; Bütün Kadınlar Çiçektir; Kız; Erkeklik Dersleri; Şişe, Kutu, Sandık; “Kendi”; Bebek; Aşık Garip Parkı; Selam; Gökdelen; Hüsnü’nün Dili; Balayı; Defile; Necmi Bey’in Karısı; Elmasiye; Söşleşi Keşfi; Sinderella’nın Pabucu; İlk Doğum)

Bekleyen

(Akçağ, Ankara 2006, 9 öykü: Bekleyen; Erkek Kaçıran; Boyacı; Sana Olan Aşkım; Çöp; Nimetti’ne Nasıl Kıyılır?; Kendim İçin; Suzan’ın Büyük Aşkı; Bana Aşktan Bahset)

Havva Hanım’ın Gamzesi

(Romantik, İstanbul 2007, 28 öykü: Adem’le Havva’dan Kalan; Aşki; Lokma; Siz Olmasaydınız; Reha; Çekirge Sıçramadı; Hüsniye Çöllerde; Vatan; Havva Hanım’ın Arabası; Babaannemin Sevgilisi; Gönlümce Bir Erkek; Hüsniye Kursa Gidiyor; Bir Aşk Mektubu; Gelin Kadın Olalım; Bir Şair Doğuyor; Şeref Hüsnü Bey’in Antolojisi; Sorunlu Bir Yazı; Nejat Bey’in Sineği; “Sen Benim Bütün Hayatımdın”; Pijama; Nihal’in Kınası; Gece... Her Yer Gece; Hırsızlık; Rehber; Fotoğraf; Seçim; Gülüş; O’nu Beklerken)