Menu
Öykücüler Sözlüğü • HÜLYA AKTAŞ

HÜLYA AKTAŞ

1956’da Refahiye / Erzincan’da doğdu. Öykücü Cihan Aktaş’ın kardeşi. İlkokulu, köy öğretmeni olan babasının yanında Refahiye’nin çeşitli köylerinde okudu. Yatılı öğrenci olarak Elazığ Kız İlk Öğretmen Okulu’nu bitirdi (1974). Sakarya Merkez Yazılı Köyü’nde başlayan öğretmenlik mesleğini, ailesinin de yaşadığı İstanbul’da sürdürdü; örtülü olması nedeniyle mesleğinden ayrılmak zorunda kaldı (1983). Halen İstanbul’da özel bir bankada çalışıyor. Yeni Devir ve Milli Gazete’de kadın ve çocuk sayfalarını yönetti (1983-1985). Öyküleri Aylık Dergi, Bu Meydan, Hüner, Dergâh, Kafdağı, Avrupa Günlüğü dergilerinde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Ter ve Tempo

(Pınar, istanbul 2003, 15 öykü: Bir Akşam Serencâmı; Bir Gün Elbet; Bir Yürek İktidarı; Dikiş Makinası; Eller ve Kelimeler; Maziden Gelen Sesler; Meteor Yağmuru; Nostalji; Sıradan Duyguları Olan Adam; Filistin’de Bir Taş Olmak; Sokaktaki Sessiz Çığlık; Ter ve Tempo; Yeni Bir Aşk Doğarken; Yolun Sonu; Yorgun Saatler)

Sürgündeki Güller

(Pınar, İstanbul 2006, 14 öykü: Sürgündeki Güller; Kuruyan Göz Pınarları; Ruhumda Patlayan; Çiftlik Çocukları; Zaman Akıp Gidiyor; Bir Celsede Kaybolan Babalık Hakkı; Yere Düşen Adam; Herkes Oradaydı; Yırtık Pantolon; Telefondaki Ses; Pırpırlı Su Tabancası Galata Köprüsünde; Mevsimlik Bir Aşk Uğruna; Mezarlıkta Solan Güller; Çok İlgili Biri)