Menu
Öykücüler Sözlüğü • HAŞMET BABAOĞLU

HAŞMET BABAOĞLU

1955’de Bursa’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. İÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Ansiklopedicilik döneminin ardından Nokta dergisinde gazeteciliğe başladı. Yeni Yüzyıl’da editörlük ve köşe yazarlığı yaptı. Çeşitli dergilerde editör olarak çalıştı. Köşe yazarlığına Sabah ve Vatan'da devam eden Haşmet Babaoğlu halen NTV'deki 90 Dakika programında futbolla ilgili teknik-taktik ve sosyolojik yorumlar yapıyor. Öykü kitabı dışında Herkes Birbirine Sevgi Herkese Karşı (1998), Haydi Kıralım Hayallerimizi Son Bakışta Hayat Yazıları 1 (2004) adlı kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Bekle Beni Gelmeyeceğim

(Kırmızı Kitaplar, İstanbul 2001, 21 öykü: Gerçeği Biliyorum; Aşkın Gözleri; Kahvaltılar Anlatır; Başkasını Seviyorum; Yalnız ruhlar Evreni; Geç Kalmak; Cımbızın Ucun-daki Geçmiş; Bekle Beni Gelmeyeceğim; Külkün Anılar da Canlanıyor; Sadece Sen ve Ben; Bir İh-timal Daha Var; Penceredeki Kadın; U Dönüşü; Unutulmuş Günlük; Tutku Yemez Yedirir; Koku ve Korku; Bugün Hava Güzel; Gel Yanımda Uyu; Aramızdaki Boşluk; İki Yabancı; Üzgünüm Leyla)

Rüyalarını Ver Bana

(İthaki, İstanbul 2003, 20 öykü: Ayrılmasak Beni Öper miydin?; Yabancı Bir Şehirde YABANCILAŞTIK; Rüyalarını Ver Bana!; Hiçbirimiz Masum Değiliz, Sadece Bazen Gülüncüz...; Sarı Saçlarından ONLAR Suçlu; Heyecan, Yeniden Başlamaya Yetmez; Bir Romeo Jülyet Gibiydik, Sonra; Git Beni Severek!... Dön İsteyerek!...; Kazaydı, Herkesin Başına Gelebilir; Kahvaltılar Anlatır; Bekle Beni, Gelmeyeceğim; Aramızdaki Boşluk; Bir İhtimal Daha Var!; Ayrıldık, Gerçeğin Söylenenle Bir İlgisi Yok!; “Üzgünüm Leyla”; Penceredeki Kadın; Aşk Gelecek, Gözleri Gölerin Olacak; Tutku Yemez Yedirir!; U-Dönüşü; Başkasını Seviyormuş!)