Menu
Öykücüler Sözlüğü • HASAN ÖZKILIÇ

HASAN ÖZKILIÇ

1951’de Iğdır’da doğdu. Ortaokul 2. Sınıfa kadar Iğdır’da okudu; ailesinin Turgutlu’ya göçmesi üzerine ortaöğrenimini Turgutlu Lisesi’nde tamamladı (1973). EÜ İşletme Fakültesi’ni bitirdi (1980). Edebiyat hayatına 1973’te Demokrat İzmir gazetesinde yayınlanan “Anamın Umudu” adlı öyküsüyle başladı. Öykü ve yazıları Çıkış, Edebiyat Cephesi, Öykü, Küçücük Gerçek Sanat, Everensel Kültür, Adam Öykü, İnsancıl, Papürüs, Güney dergilerinde yeraldı. İzmir’de, Agora Yeni Binyıl Kültür Sanat Edebiyat dergisini çıkardı (2000). Halen bu derginin yayın yönetmeni.

Öykü Kitapları:

Kuş Boranı

(İnsancıl, İstanbul 1984, 14 öykü: Kuş Boranı; Keşif; İstasyon; Karşılaşmanın Ardından; Hazin Bir Tören; Yunus ile Tazegül; Kanal; Yarım Gün; Bir Yanı Yaralı; Fayton; Bakıcı; Akşamı Beklerken; Kuşku; Karpuzkaldıran)

Şerul’da Beklemek

(Can, İstanbul 2002, 13 öykü: Bizim Eşkiya; Atlar; O Tay’dan Gelen Yabancı; Orada Onlar ve Sen; Adı Kargalarda Saklı; Koçlar da Gitti; Atımla Ben; Şerul’da Beklemek; Dünyanın Çığlığı K.; Tezekent; Yarim İstanbul’u...; Kadana; Duvarın Ardı)

Orada Yollarda,

(Can, İstanbul 2005, 9 öykü: Ah Abuzer; Boşta Gezenler; ‘Benim Babam’; Orada... Yollarda; Bir Yılbaşı Gecesi; Adını Arayan; Güzel Günler İçin; Katar; ‘Uzayıp Giden Tren Yolları’)

Gönlümün Şirazesi Bozuldu

(Can, İstanbul 2008, 10 öykü: Nalbant; Diyarbekir Dolar Şimdi; Kement Attın Koydun Beni Tuzağa; Yeşil Kurbağalar; Gönlümün Şirazesi Bozuldu; Baba Bugün Daldalanım; Kelkit’in Altı Bağlar; Şu da Yandı; Ela Geyik Gibi Boyun Sallarsın; Ehmedo Lo)