Menu
Öykücüler Sözlüğü • HALİDE NUSRET ZORLUTUNA

HALİDE NUSRET ZORLUTUNA

1901’de İstanbul’da doğdu. Romancı Emine Işınsu’nun annesi, öykücü Pınar Kür’ün teyzesi. İlk öğrenimini özel derslerle tamamladı. Erenköy Kız Lisesi’ni bitirdi. Bir süre İÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde okudu. Edirne, Kırklareli, Kars, Ardahan, Urfa, Karaman, İstanbul ve Ankara’da Türkçe ve edebiyat öğrenmenliği yaparak emekli oldu (1924-1957). Edebiyat hayatına lise öğrencisiyken Talebe Defteri dergisinde yayınlanan bir yazısıyla başladı. Şiir, öykü ve yazıları Milli Mecmua, Çınaraltı, Kadınlar Dünyası, Türk Kadını, Çağrı, Hilal, Defne, Salon Mecmuası, Aydabir, Hisar dergileriyle, Vakit, Zafer, Kudret, Haber, Yeni İstanbul, Sabah ve Hürriyet gazetelerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Küller (1921), Sisli Geceler (1925), Gülün Babası Kim? (933) adlı roman, Geceden Taşan Dertler (1930), Yayla Türküsü (1943), Yurdumun Dört Bucağı (1950), Ellerim Bomboş (1967) adlı şiir, Hanım Mektupları (1923), Benim Küçük Dostlarım – okul Hatıraları- (1948), Bir Devrin Romanı (1978) adlı an, mektup kitapları bulunan Halide Nusret Zorlutuna 1984’te İstanbul’da öldü.

Öykü Kitapları:

Beyaz Selvi

(Uğur, İstanbul 1945)

Büyükanne

(MEB, Ankara 1971, 24 anı-öykü: Denizden Beklenen Yolcu; Dördüncü Erkek Torun ve Mavi Gülter; Nuriye Hala; İstanbul’dan Gelenler; Yangın Gecesi Mutlu Bir Gün; Müzelik Kahraman; Yasak Bölge; Sıkı Dostluk; Beyaz Köşkte Bayramlar; Atilla’nın Yüreği Tatil Ayları; Kış Geldi; Çiftlikte Bahar; İstanbul Yolunda; Ver Elini Ankara; Ankara’da; Atatürk’ün Huzurunda; Atatürk Müzesi; Hacı Bayram-ı Veli ve Ogustüs Tapınağı; Komandoların Zaferi; Julien Sütunu ve Roma Hamamı; Ankara Arkeloloji Müzesi; Çiftliğe Dönüş; Altın Karanfiller)

Aydınlık Kapı

(?, 1974)

Aşk ve Zafer

(? 1978; Kültür Bakanlığı, Ankara 2002, 14 birbağlam öykü: Zinnur; Bir Çift Yeşil Göz; İbrahim ve Zeliha; Zevk İçin Savaşmadılar; Yola Devam; Mütareke Felaketi; Ayrılmadan Önce; Urfa’da Düşman Bayrağı; Yemin; Ankara; Kutsal Savaş; Yaralılar; Bu Hikaye Böyle Bitti)