Menu
Öykücüler Sözlüğü • HAKAN ŞENOCAK

HAKAN ŞENOCAK

1961’de Ankara’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. AÜ Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdi (1987). TRT ve çeşitli reklam ajanslarında senaryo, metin yazarı olarak çalıştı. Halen İstanbul’da yaşıyor. Edebiyat hayatına 1985’te Nitelik dergisinde (Ankara) yayınlanan bir öyküsüyle başladı. Öyküleri Edebiyat ve Eleştiri, Milliyet Sanat, E dergilerinde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Karanfilsiz

(Cem, İstanbul 1988, 8 öykü: Bay Ci Ci ve Eski Bir Tutum İçin Sessizlik; Bir Saldırı Tutanağı; Karanfilsiz; Kocatanrı ile Bay Gül ve Asi; İnsan Üzerine Saçma ya da Pinokyo; Generalimin Tedirginliği; Gözlük; Mor)

Gülayşe Yalancının Aşkı

(Yazıt, Ankara 1990)

Naj

(Can, İstanbul 1999, 8 öykü: Naj; Tatlı Tatlı Ölebileceğiniz Bir Yer; Küçük Kırmızı Pembe Kadın; Mavi; Duvarın Gözleri; Edi’nin Arkadaşı; Yasal Elma; Kelebek Hücresi)

Hayatta Kalma Oyunu

(Can, İstanbul 2001; İş Bankası, İstanbul 2004, 6 öykü: Ridade Çıkmazı; Hayatta Kalma Oyunu; Bitimsiz; Köpek; İşin Önemi; Gölgelerin Gecesi)

Sevgili Nefret

(Can, İstanbul 2002, 6 öykü: Sevgili Nefret; Beyaz Kuşun Çaresi; Buluşma; Kalbiye’nin Gürültüsü; Fırtınanın Bacakları; Elena’nın Oyunu)